Zbuduj unikatowy model słynnego myśliwca MIG-29 w skali 1:24.

Nowa kolekcja od De Agostini.

Zamów kolekcję na stronie http://bit.ly/airfightersMIG29, wykorzystując swój indywidualny kod MIG29PRO i otrzymaj wyjątkowe prezenty tylko dla prenumeratorów!

MiG-29 to sowiecki myśliwiec z okresu Zimnej Wojny, który okazał się konstrukcją ponadczasową. Choć od wprowadzenia go do służby minęło 40 lat, to wciąż przewyższa niektórymi parametrami o wiele młodsze maszyny. MiG-29 stał się symbolem polskich Sił Powietrznych. Stanowił ich trzon przez niemal dwie dekady.

Dzięki najnowszej kolekcji wydawnictwa De Agostini każdy może się stać właścicielem modelu tego kultowego myśliwca w skali 1:24. Wystarczy zamówić prenumeratę i część po części zacząć składać MiG-a u siebie w domu.

Gotowy model myśliwca MiG-29 ma imponujące rozmiary – prawie 71 cm długości i 46 cm rozpiętości skrzydeł. Wyposażony jest w ruchome elementy – otwieraną osłonę kabiny, chowane podwozie, ruchome powierzchnie sterowe. Działają także światła nawigacyjne i światło lądowania.

Więcej…

Łukasz Czepiela wylądował na molo w Sopocie.

24 kwietnia Łukasz Czepiela, jeden z najlepszych na świecie pilotów wyścigowych, wylądował na słynnym, zabytkowym molo w Sopocie. Dostępny jest już klip, który pokazuje niezwykły wyczyn polskiego pilota i jednocześnie w zabawny sposób sygnalizuje początek sezonu na najdłuższym drewnianym molo w Europie.

Łukasz Czepiela słynie z tego, że nie boi się lotniczych wyzwań, ale nawet dla tak doświadczonego pilota tego typu lądowanie nie było łatwe. Choć najdłuższe w Europie drewniane molo ma długość ponad 511 metrów, w praktyce sprowadzenie maszyny na molo trzeba było przeprowadzić na odcinku maksymalnie 200 metrów. Jednak największym wyzwaniem było zmieszczenie się na wąskim „pasie”. Rozpiętość skrzydeł maszyny, którą lądował, liczy 10,5m – niemal tyle, ile wynosi szerokość mola mierzona pomiędzy jego barierkami.

To jednak nie koniec zaskakujących faktów, które można zobaczyć w klipie. Po wylądowaniu na molo, pilot Red Bull Air Race postanowił skorzystać z uroków znanego kurortu. Wysiadł z samolotu, kupił watę cukrową i odpoczął chwilę po swoim spektakularnym manewrze. Utrzymana w wakacyjnym klimacie druga część klipu symbolizuje początek sezonu na molo w Sopocie, który dla turystów rozpocznie się 27 kwietnia.

Film dostępny pod linkiem:

https://www.redbullcontentpool.com/international/AP-1YV1WNERH1W11

Lądowanie Łukasza Czepieli na molo w Sopocie w liczbach:

  • Samolot: Carbon Cub EX2
  • prędkość lotu: 185 kph = 100 knots
  • szerokość samolotu: 10,5 m
  • waga samolotu: 455 kg
  • szerokość molo: 10,5 m
  • prędkość lądowania: 55 kph = 30 knots

Źródło informacji: Redbull.pl

Fot. Łukasz Nazdraczew / Red Bull Content Pool