Zbuduj unikatowy model słynnego myśliwca MIG-29 w skali 1:24.

Nowa kolekcja od De Agostini.

Zamów kolekcję na stronie http://bit.ly/airfightersMIG29, wykorzystując swój indywidualny kod MIG29PRO i otrzymaj wyjątkowe prezenty tylko dla prenumeratorów!

MiG-29 to sowiecki myśliwiec z okresu Zimnej Wojny, który okazał się konstrukcją ponadczasową. Choć od wprowadzenia go do służby minęło 40 lat, to wciąż przewyższa niektórymi parametrami o wiele młodsze maszyny. MiG-29 stał się symbolem polskich Sił Powietrznych. Stanowił ich trzon przez niemal dwie dekady.

Dzięki najnowszej kolekcji wydawnictwa De Agostini każdy może się stać właścicielem modelu tego kultowego myśliwca w skali 1:24. Wystarczy zamówić prenumeratę i część po części zacząć składać MiG-a u siebie w domu.

Gotowy model myśliwca MiG-29 ma imponujące rozmiary – prawie 71 cm długości i 46 cm rozpiętości skrzydeł. Wyposażony jest w ruchome elementy – otwieraną osłonę kabiny, chowane podwozie, ruchome powierzchnie sterowe. Działają także światła nawigacyjne i światło lądowania.

Więcej…

Wsparcie Okrętowej Grupy Zadaniowej.

Wsparcie działań Okrętowej Grupy Zadaniowej będzie głównym celem śmigłowca SH-2G, który przebazował się wczoraj popołudniu z lotniska w Gdyni Babich Dołach na pokład ORP „Gen. K. Pułaski”. Operowanie śmigłowca z fregaty zabezpiecza 11-osobowa grupa personelu technicznego.

W poniedziałek, 13 lutego, okręty z 3. Flotylli oraz śmigłowiec pokładowy SH-2G z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego rozpoczęły wspólne ćwiczenia na Bałtyku. W skład Okrętowej Grupy Zadaniowej (OGZ) weszły dwie fregaty, korweta zwalczania okrętów podwodnych, okręt rakietowy, niszczyciel min, dwa okręty ratownicze oraz okręt – baza zaopatrzenia.

W trakcie pięciodniowych ćwiczeń na południowym Bałtyku OGZ będzie prowadzić działania osłony strategicznego transportu morskiego i utrzymania panowania na morzu w sytuacji kryzysowej. Załogi okrętów wykonają strzelania artyleryjskie oraz zadania przeciwminowe. Załogi klucza śmigłowców pokładowych SH-2G będą wykonywały treningowe operacje startu i lądowania z pokładu fregaty ORP „Gen. K. Pułaski” oraz rozpoznanie wyznaczonych akwenów zabezpieczając działania OGZ w morzu. W trakcie manewrów przewidziano również współpracę polskiego śmigłowca z brytyjskim okrętem HMS Bulwark.

SH-2G to wielozadaniowe maszyny przeznaczone do prowadzenia rozpoznania, wykrywania i identyfikacji celów nawodnych oraz poszukiwania, śledzenia i niszczenia okrętów podwodnych. Ich załogi mogą również prowadzić działania poszukiwawczo – ratownicze oraz logistyczne. Podstawowe wyposażenie tego śmigłowca stanowi radar obserwacji obiektów nawodnych oraz systemy wykrywania okrętów podwodnych – wyrzucane pławy radiohydroakustyczne oraz detektor anomalii magnetycznych. SH-2G jest przystosowany do przenoszenia torpedy MU-90 i prowadzenia ognia z pokładowej broni strzeleckiej. W skład jego załogi wchodzi dwóch pilotów oraz nawigator – operator systemów pokładowych.

Cztery tego typu maszyny weszły do służby w lotnictwie Marynarki Wojennej po sformowaniu klucza śmigłowców pokładowych, w sierpniu 2003 roku. Ich załogi mają już za sobą ponad 3000 operacji startów i lądowań na pokładach okrętów.

kmdr ppor. Czesław Cichy / oficer prasowy Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej