AIRFIGHTERS.PL - aviation portal

41. BLSz: Pierwszy lot podchorążych na „Bielikach”.

16 kwietnia 2019 r. pierwsi podchorążowie z Lotniczej Akademii Wojskowej zasiedli za sterami nowych samolotów szkolno-treningowych M-346 Bielik.

16 kwietnia 2019 r. w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie podchorążowie z LAW pod bacznym okiem instruktorów Naszej Bazy rozpoczęli praktycznie szkolenie na nowych statkach powietrznych, będących elementem Zintegrowanego Systemu Szkolenia Zaawansowanego (Advanced Jet Trainer).

W połowie marca studenci V roku Lotniczej Akademii Wojskowej rozpoczęli szkolenie teoretyczne, podczas którego przyswoili sobie całą specyfikę samolotu M-346 tj. jego szerokie możliwości, procedury wykonywania lotów, uwarunkowania komunikacji radiowej czy charakterystykę meteorologiczną lotniska, następnie podchorążowie rozpoczęli szkolenie w Ośrodku Szkolenia Symulatorowego w 41. BLSz, które umożliwiło im przygotowanie się do praktycznego lotu na Bielikach.

 

W szkoleniu tym zawarte były ćwiczenia związane z lotem, począwszy od uruchomienia silników i wszystkich systemów pokładowych, aż po podstawy wykonywania konkretnych misji, jak również procedury zachowania się w sytuacjach awaryjnych.

Podchorążowie podczas szkolenia praktycznego zdobywają umiejętności pilotowania samolotu odrzutowego w lotach z widocznością oraz wykonują loty według wskazań przyrządów. Przede wszystkim jednak szkolą się w wykonywaniu lotów taktycznych Air-to-Air oraz Air-to-Ground, bowiem zainstalowany w Naszej Bazie system AJT takie właśnie możliwości gwarantuje.

Praktyczne szkolenie studentów LAW na Bielikach potrwa do listopada bieżącego roku.

tekst i foto: 41. Baza Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.