AIRFIGHTERS.PL - aviation portal

Aviation Detachment 19-3 zakończony

Aviation Detachment 19-3 zakończony

Zakończyło się polsko-amerykańskie szkolenie lotnicze oraz spadochronowo-desantowe Aviation Detachment 19-3.

Szkolenie rozpoczęło się 8 lipca br. i było drugą w tym roku rotacją Amerykanów w Powidzu w ramach szkolenia Aviation Detachment. Głównym celem polsko-amerykańskich ćwiczeń było dopracowanie i ujednolicenie obowiązujących procedur, podnoszenie kwalifikacji oraz zdobywanie i wymiana doświadczeń.

Tego typu szkolenia odbywają się w Powidzu cyklicznie, najczęściej dwa razy w roku: wiosną oraz latem lub jesienią. W ramach zakończonej rotacji do Powidza przyleciało ponad 100 żołnierzy z 37. eskadry lotniczej w Ramstein (37th Airlift Squadron, Ramstein Air Base). Przez dwa i pół tygodnia szkolili się oni wspólnie z żołnierzami 33. Powidzkiej Bazy Lotnictwa Transportowego, 6. Brygady Powietrznodesantowej oraz 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Lotnicy wykorzystywali 5 samolotów: 3 amerykańskie C-130 J oraz dwa polskie C-130 E. Intensywne szkolenie realizowano w polskiej przestrzeni powietrznej, ze szczególnym uwzględnieniem powidzkiego lotniska, toruńskiego poligonu oraz Pustyni Błędowskiej. Zaangażowany w szkolenie personel wykonywał szerokie spectrum zadań, które obejmowało m.in. loty w ugrupowaniu taktycznym, zrzuty personelu i ładunków, loty z wykorzystaniem gogli noktowizyjnych, lądowanie na pasach nieutwardzonych czy taktyczny załadunek i rozładunek ładunków. Każdego dnia planowano dwie misje: dzienną i nocną, które poprzedzone były przygotowaniem do lotu, a kończyły się jego omówieniem oraz niezbędnymi obsługami. Loty wykonywano w prawie każdych warunkach atmosferycznych pozwalających na ich bezpieczną realizację.

Niestety, ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne, nie udało się rozegrać tradycyjnych zawodów w precyzyjnym lądowaniu i precyzyjnym zrzucie ładunków, które miały być zwieńczeniem kończących się ćwiczeń. Aviation Detachment (AvDet) to komponent lotniczy Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, który stacjonuje w Łasku na podstawie polsko-amerykańskiego porozumienia z 2011 roku. Na stałe tworzy go grupa około 20 amerykańskich żołnierzy, która wzrasta do 200 osób na czas cyklicznie odbywających się szkoleń. Obecna rotacja AvDet 19-3 jest czternastą w historii 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego.

Źródło: DGRSZ
Tekst: kpt. Martyna Fedro-Samojedny
Zdjęcia: Luiza Wawrzyniak-Kozera, Wojciech Pluciński