Zbuduj unikatowy model słynnego myśliwca MIG-29 w skali 1:24.

Nowa kolekcja od De Agostini.

Zamów kolekcję na stronie http://bit.ly/airfightersMIG29, wykorzystując swój indywidualny kod MIG29PRO i otrzymaj wyjątkowe prezenty tylko dla prenumeratorów!

MiG-29 to sowiecki myśliwiec z okresu Zimnej Wojny, który okazał się konstrukcją ponadczasową. Choć od wprowadzenia go do służby minęło 40 lat, to wciąż przewyższa niektórymi parametrami o wiele młodsze maszyny. MiG-29 stał się symbolem polskich Sił Powietrznych. Stanowił ich trzon przez niemal dwie dekady.

Dzięki najnowszej kolekcji wydawnictwa De Agostini każdy może się stać właścicielem modelu tego kultowego myśliwca w skali 1:24. Wystarczy zamówić prenumeratę i część po części zacząć składać MiG-a u siebie w domu.

Gotowy model myśliwca MiG-29 ma imponujące rozmiary – prawie 71 cm długości i 46 cm rozpiętości skrzydeł. Wyposażony jest w ruchome elementy – otwieraną osłonę kabiny, chowane podwozie, ruchome powierzchnie sterowe. Działają także światła nawigacyjne i światło lądowania.

Więcej…

Chory pasażer promu ewakuowany na ląd.

W sobotni poranek śmigłowiec ratowniczy SAR z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, po raz pierwszy w tym roku spieszył z pomocą potrzebującemu na morzu. Ewakuacji na ląd wymagał pacjent promu Stena Vision.

W sobotę, 18 stycznia, o godzinie 4.43 załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego z Gdyni-Babich Dołów, postawiona została w stan gotowości alarmem ratowniczym: "pomoc medyczna”. Jeden z pasażerów, powracającego ze Szwecji w kierunku Gdyni promu Stena Vision, skarżył się na bardzo silne bóle brzucha. Załoga śmigłowca ratownictwa morskiego W-3WARM Anakonda, dowodzona przez kpt. Pawła Januszko, osiągnęła gotowość do działań o godzinie 4.58 i po dziesięciu minutach wystartowała w kierunku promu, który znajdował się ok. 12 mil morskich na północ od Helu. O godzinie 5.24 śmigłowiec dokonał zawisu nad pokładem promu, na który opuszczonych zostało dwóch ratowników. Jednocześnie utrzymywano łączność radiową z załogą promu oraz asystującą jednostką Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa m/s Sztorm, z Morskiej Stacji Ratownictwa w Helu. Dziesięć minut później, poszkodowany w stanie stabilnym, z ostrymi bólami brzucha, podjęty został na pokład śmigłowca, który natychmiast rozpoczął powrót do lotniska Oksywie. Lądowanie nastąpiło o godzinie 5.46 i poszkodowany został przekazany, oczekującej na lotnisku obsadzie karetki pogotowia.


Była to 667 akcja poszukiwawczo-ratownicza w historii BLMW i pierwsza przeprowadzona w tym roku. W tym czasie udzielono pomocy 353 osobom. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.Źródło informacji: BLMW