Zbuduj unikatowy model słynnego myśliwca MIG-29 w skali 1:24.

Nowa kolekcja od De Agostini.

Zamów kolekcję na stronie http://bit.ly/airfightersMIG29, wykorzystując swój indywidualny kod MIG29PRO i otrzymaj wyjątkowe prezenty tylko dla prenumeratorów!

MiG-29 to sowiecki myśliwiec z okresu Zimnej Wojny, który okazał się konstrukcją ponadczasową. Choć od wprowadzenia go do służby minęło 40 lat, to wciąż przewyższa niektórymi parametrami o wiele młodsze maszyny. MiG-29 stał się symbolem polskich Sił Powietrznych. Stanowił ich trzon przez niemal dwie dekady.

Dzięki najnowszej kolekcji wydawnictwa De Agostini każdy może się stać właścicielem modelu tego kultowego myśliwca w skali 1:24. Wystarczy zamówić prenumeratę i część po części zacząć składać MiG-a u siebie w domu.

Gotowy model myśliwca MiG-29 ma imponujące rozmiary – prawie 71 cm długości i 46 cm rozpiętości skrzydeł. Wyposażony jest w ruchome elementy – otwieraną osłonę kabiny, chowane podwozie, ruchome powierzchnie sterowe. Działają także światła nawigacyjne i światło lądowania.

Więcej…

Anakonda zabrała chorego z promu.

Drugą w tym roku akcję ratowniczą wykonała dziś w południe załoga SAR z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Po poszkodowanego na promie VICTORIA SEAWAYS poleciała Anakonda z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego z Gdyni-Babich Dołów.

Do załogi dyżurnej SAR, pełniącej dyżur na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach dotarł o godzinie 11.03 alarm ratowniczy „pomoc medyczna”. Z otrzymanej informacji wynikało, że natychmiastowej ewakuacji na ląd potrzebuje jeden z pasażerów promu VICTORIA SEAWAYS, znajdującego się ok. 36 mil morskich na północ od Łeby. Załoga śmigłowca W-3WARM Anakonda, dowodzonego przez kpt. pil. Marcina Chałubińskiego, osiągnęła gotowość do wykonania zadania i o godzinie 11.16 wykonała start, nawiązując łączność ze służbami koordynującymi akcję ratowniczą oraz z załogą promu. Po dwudziestu pięciu minutach lotu maszyna osiągnęła rejon akcji, opuszczając na pokład promu ratowników. Z morza akcję wspierała załoga statku ratowniczego Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa m/s HURAGAN, z morskiej stacji ratowniczej w Łebie.

O godzinie 12.07 poszkodowany mężczyzna, obywatel Litwy, podjęty został w stanie stabilnym na pokład śmigłowca, za pomocą noszy. Cztery minuty później Anakonda opuściła rejon akcji i wykonała lot powrotny do lotniska w Gdyni-Babich Dołach, lądując o godzinie 12.46. Poszkodowanego, uskarżającego się na silne bóle brzucha, natychmiast przekazano oczekującej już obsadzie karetki pogotowia.

*  *  *

Była to 668 akcja poszukiwawczo-ratownicza w historii BLMW. W tym czasie udzielono pomocy 354 osobom. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

źródło informacji: GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ

Autor zdjęcia: kmdr ppor. Marcin Braszak