Zbuduj unikatowy model słynnego myśliwca MIG-29 w skali 1:24.

Nowa kolekcja od De Agostini.

Zamów kolekcję na stronie http://bit.ly/airfightersMIG29, wykorzystując swój indywidualny kod MIG29PRO i otrzymaj wyjątkowe prezenty tylko dla prenumeratorów!

MiG-29 to sowiecki myśliwiec z okresu Zimnej Wojny, który okazał się konstrukcją ponadczasową. Choć od wprowadzenia go do służby minęło 40 lat, to wciąż przewyższa niektórymi parametrami o wiele młodsze maszyny. MiG-29 stał się symbolem polskich Sił Powietrznych. Stanowił ich trzon przez niemal dwie dekady.

Dzięki najnowszej kolekcji wydawnictwa De Agostini każdy może się stać właścicielem modelu tego kultowego myśliwca w skali 1:24. Wystarczy zamówić prenumeratę i część po części zacząć składać MiG-a u siebie w domu.

Gotowy model myśliwca MiG-29 ma imponujące rozmiary – prawie 71 cm długości i 46 cm rozpiętości skrzydeł. Wyposażony jest w ruchome elementy – otwieraną osłonę kabiny, chowane podwozie, ruchome powierzchnie sterowe. Działają także światła nawigacyjne i światło lądowania.

Więcej…

Pracowity dzień lotników SAR

Wczoraj, po południu, załoga śmigłowca W-3WARM Anakonda, pełniąca dyżur ratowniczy w Gdyni-Babich Dołach, przeprowadziła akcję poszukiwawczo-ratowniczą na wodach Zatoki Puckiej. Wieczorem lotnicy poderwani zostali kolejnym alarmem ratowniczym – poszukiwali paralotniarza zaginionego w okolicach Człuchowa.

O godzinie 15.30 do załogi dyżurnej SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego dotarł alarm ratowniczy „rozbitek na morzu”. Z otrzymanej informacji wynikało, że ok. 2 mil morskich na południe od Jastarni wywrócił się jacht z dwoma żeglarzami. Załoga śmigłowca poszukiwawczo-ratowniczego W-3WARM Anakonda, dowodzona przez kpt. pil. Pawła Estala wystartowała dwanaście minut później, kierując się do wskazanego w zadaniu rejonu, nawiązując łączność ze służbami koordynującymi akcję oraz prowadzącymi poszukiwania jednostkami Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. O godz. 16.10 załoga otrzymała polecenie zmiany rejonu poszukiwań; na południe od Kuźnicy. Po 50 minutach dostrzeżono poszukiwaną łódź, holowaną przez inną jednostkę w kierunku Kuźnicy. Po upewnieniu się, że poszukiwanych żeglarzom nie zagraża już niebezpieczeństwo oraz przekazaniu współrzędnych miejsca odnalezienia jachtu służbom ratowniczym, akcję zakończono. Załoga lądowała na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach o godzinie 17.16.

Kolejny alarm ratowniczy wybrzmiał o godzinie 22.20. Załoga kpt. Pawła Estala osiągnęła gotowość dziesięć minut później i o 22.36 wystartowała do wskazanego rejonu poszukiwań. Zadanie obejmowało poszukiwanie zaginionego paralotniarza w okolicy miejscowości Debrzno, w pobliżu Człuchowa. W trakcie poszukiwań, rozpoczętych o 23.10 wykorzystano kamerę termowizyjną i reflektor dużej mocy. O północy służby koordynujące akcję ratowniczą zdecydowały o przerwaniu poszukiwań przez śmigłowiec BLMW. Załoga powróciła na lotnisko macierzyste 43. Bazy Lotnictwa Morskiego, na którym lądowała o godz. 00.51.

* * *

Były to 673 i 674 akcja poszukiwawczo-ratownicza w historii BLMW. W tym roku lotnicy morscy przeprowadzili już osiem takich akcji. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

Źródło informacji: Wojsko-polskie.pl / BLMW