Zbuduj unikatowy model słynnego myśliwca MIG-29 w skali 1:24.

Nowa kolekcja od De Agostini.

Zamów kolekcję na stronie http://bit.ly/airfightersMIG29, wykorzystując swój indywidualny kod MIG29PRO i otrzymaj wyjątkowe prezenty tylko dla prenumeratorów!

MiG-29 to sowiecki myśliwiec z okresu Zimnej Wojny, który okazał się konstrukcją ponadczasową. Choć od wprowadzenia go do służby minęło 40 lat, to wciąż przewyższa niektórymi parametrami o wiele młodsze maszyny. MiG-29 stał się symbolem polskich Sił Powietrznych. Stanowił ich trzon przez niemal dwie dekady.

Dzięki najnowszej kolekcji wydawnictwa De Agostini każdy może się stać właścicielem modelu tego kultowego myśliwca w skali 1:24. Wystarczy zamówić prenumeratę i część po części zacząć składać MiG-a u siebie w domu.

Gotowy model myśliwca MiG-29 ma imponujące rozmiary – prawie 71 cm długości i 46 cm rozpiętości skrzydeł. Wyposażony jest w ruchome elementy – otwieraną osłonę kabiny, chowane podwozie, ruchome powierzchnie sterowe. Działają także światła nawigacyjne i światło lądowania.

Więcej…

Czwarte serce do przeszczepu.

Wczoraj, 28 września, załoga samolotu An-28TD z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej przeprowadziła kolejną operację transportu serca do przeszczepu. Było to czwarte tego typu zadanie, w 2017 roku, wykonane przez załogę samolotu BLMW.

Pół godziny po północy, 28 września Dyżurna Służba Operacyjna Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymała zadanie uruchomienia czwartej już w tym roku, procedury transportu narządu przeznaczonego do przeszczepu, wraz z personelem medycznym. O wsparcie, w tym zakresie, poprosił zespół transplantologów z Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii w Aninie. Do zadania wytypowano załogę samolotu transportowo – desantowego An-28TD z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego, z Gdyni Babich Dołów. Start samolotu, dowodzonego przez kmdr. ppor. Romana Czyża, nastąpił o godzinie 5.57. Po godzinie i czternastu minutach lotu załoga lądowała na Okęciu, gdzie na pokład Bryzy zabrany został personel medyczny z kliniki w Aninie. O godzinie 9.16 samolot wystartował z Okęcia, kierując się do Babich Dołów, gdzie lądował o 10.18. Personel medyczny udał się do jednego z trójmiejskich szpitali, a samolot został przygotowany do ponownego lotu na Okęcie. Start z personelem medycznym i sercem do przeszczepu nastąpił z Babich Dołów o 13.46, a lądowanie na Okęciu o 14.54. Z Lotniska personel medyczny udał się natychmiast do kliniki w Aninie, w której już oczekiwał pacjent. Powrót na macierzyste lotnisko załoga Bryzy rozpoczęła dwanaście minut później, lądując na Babich Dołach o 16.13. W godzinach porannych, 29 września lekarz - koordynator Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii w Aninie przekazał informację, że stan pacjenta po przeszczepie jest bardzo dobry.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczy w akcji „Serce” od wielu lat. W 2007 roku lotnicy morscy podjęli stałą współpracę z Kliniką Kardiochirurgii Akademii Medycznej w Gdańsku. Od tamtej pory w akcjach transportu zespołów medycznych z organami do przeszczepu uczestniczą zarówno załogi śmigłowców ratowniczych jak i samolotów patrolowych i transportowych Bryza.

Foto: kpt. Marcin Braszak