AIRFIGHTERS.PL - aviation portal

Polsko-amerykańskie szkolenie One Sky.

W ubiegłym tygodniu odbyło się zintegrowane czterodniowe szkolenie z udziałem amerykańskich samolotów F-15 i F-16, polskich F-16 oraz samolotów z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.

Zadania realizowane w polskiej przestrzeni powietrznej przez samoloty F-15 i F-16 wspierały załogi C-130 z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. W szkoleniu pod kryptonimem One Sky uczestniczyli również piloci M-346 z 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego.

Głównym celem treningu było doskonalenie realizacji misji lotniczych o charakterze zarówno ofensywnym jak i defensywnym. Piloci między innymi przećwiczyli zastosowanie procedur operacyjnych zgodnych z sojuszniczymi standardami wzajemnej współpracy. Realizację zadań związanych z przechwytywaniem i identyfikacją statków powietrznych oraz reagowania w sytuacjach kryzysowych zgodnie z procedurami NATO wspierał naziemny personel naprowadzania.

Wspólne polsko-amerykańskie szkolenia to element wymiany doświadczeń oraz doskonalenia współpracy pilotów, nawigatorów oraz struktur dowodzących wykonywaniem zadań w powietrzu.

Zdjęcie: U.S. Air Force photo by Airman 1st Class Brandon Esau
Źródło informacji: DGRSZ