AIRFIGHTERS.PL - aviation portal

RED BULL AIR RACE po raz pierwszy w Rosji.

Znany jako „sportowa stolica Rosji” Kazań jeszcze raz potwierdza swój status organizując w najbliższy weekend (22-23 lipca) pierwsze w Rosji zawody Mistrzostw Świata Red Bull Air Race. Nowe miejsce to wielkie nadzieje na sukces dla każdego z zawodników. Odbędą się tam także dwa wyścigi Challenger Cup, a w jednym z nich wystąpi Łukasz Czepiela.

Piąty przystanek Mistrzostw Świata 2017 rozegra się na niebie nad Kazaniem. Miasto leży 800 km na wschód od Moskwy i spotykają się w nim rzeki - Wołga i Kazanka. Oprócz spektakularnego toru Red Bull Air Race ustawionego nad wodą, Kazań pochwalić może się prestiżowym tytułem sportowej stolicy Rosji oraz miasta gospodarza Pucharu Świata FIFA 2018, tym samym gwarantując idealne tło dla rywalizacji z prędkością 370 km/h pomiędzy 14 najlepszymi pilotami świata.

Do rozstrzygnięcia szalenie zaciętego sezonu zostały tylko cztery wyścigi. Szansę na zwycięstwo wciąż ma każdy z międzynarodowych zespołów, ale powoli wyłaniają się faworyci. Sytuacja w klasyfikacji generalnej nabiera kolorów – jeden triumf lub jedna druzgocąca kara za przekroczenie dopuszczalnej wartości przeciążenia może wywrócić ranking do góry nogami.

Aktualny lider Mistrzostw Świata Red Bull Air Race Yoshihide Muroya z Japonii ma niewielką, dwupunktową przewagę nad Martinem Šonką z Czech. Jednocześnie zaledwie jeden punkt dzieli zamykającego pierwszą trójkę Pete’a McLeoda z Kanady i sklasyfikowanego na czwartej pozycji Kirby’ego Chamblissa z USA, z których każdy ma szansę na wyprzedzenie Muroyi w Kazaniu. Na piątym i szóstym miejscu ex aequo uplasowali się młody, utalentowany Petr Kopfstein z Czech oraz aktualny mistrz świata Matthias Dolderer z Niemiec, który desperacko walczy o powrót do formy z zeszłego roku. Pilotów zajmujących miejsca od siódmego do 11. dzielą tylko cztery punkty. Wśród nich znalazł się Nicolas Ivanoff z Francji, dla którego wyścig w Rosji będzie miał szczególne znaczenie, ponieważ jego dziadek pochodził właśnie z tego kraju.

W Kazaniu odbędą się dwa wyścigi klasy Challenger, w tym jeden za odwołane zawody w Chibie. W jednym z nich wystartuje polski pilot: „W niedzielę polatałem na Extrze. Ćwiczyłem ósemki kubańskie, czyli ten element, na którym najwięcej czasu straciłem w Budapeszcie i myślę, że będzie dobrze” – mówi Łukasz Czepiela. „Tor w Kazaniu w jednym miejscu bardzo przypomina ten z Abu Dhabi, w drugim ten z San Diego. Odrobiłem lekcje z obu tych wyścigów. Widzę potencjał, żeby urwać cenne sekundy, które mam nadzieję pozwolą mi pokonać moich kolegów. Będziemy walczyć!”. Łukasz aktualnie zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Challenger Cup.

Kalendarz Red Bull Air Race 2017: 10-11 lutego: Abu Dhabi, ZEA; 15-16 kwietnia: San Diego, USA; 3-4 czerwca: Chiba, Japonia; 1-2 lipca: Budapeszt, Węgry; 22-23 lipca: Kazań, Rosja; 2-3 września: Porto, Portugalia; 16-17 września: Łużyce, Niemcy;  14-15 października: Indianapolis, USA

*  *  *  O Red Bull Air Race:

Podczas inauguracyjnego przystanku sezonu 2017 w Abu Dhabi stworzone w 2003 roku Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race świętowały historyczny 75. wyścig. W ramach Mistrzostw Świata Red Bull Air Race najlepsi piloci świata rywalizują w wyścigach będących najczystszą postacią sportów motorowych, łączących w sobie prędkość, precyzję i umiejętności. Wykorzystując najszybsze, najzwinniejsze, lekkie samoloty wyścigowe, piloci pokonują podniebny tor zbudowany z napełnionych powietrzem pylonówo wysokości 25 metrów z prędkością dochodzącą do 370 km/h i przy przeciążeniach w granicach 10 g.
W 2014 roku wprowadzono konkurs Challenger Cup, który umożliwia nowemu pokoleniu pilotów doskonalenie lotniczych umiejętności, a w rezultacie zapracowanie na awans do klasy Master i rywalizację w klasyfikacji.

źrdóło: Red Bull Communications