AIRFIGHTERS.PL - aviation portal

Red Bull Air Race: Prędkość, przeciążenia i moc emocji w Portugalii.

Red Bull Air Race wraca po wakacyjnej przerwie.

Minęło aż osiem lat, od kiedy oficjalne Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race po raz ostatni odbyły się nad zachwycającymi brzegami Porto i Vila Nova de Gaia. Walka na szczycie klasyfikacji generalnej wciąż jest nierozstrzygnięta, a do końca tegorocznej rywalizacji pozostały tylko trzy wyścigi. Powietrzna walka w najbliższy weekend (2-3 września) nad wodami rzeki Duero może okazać się punktem zwrotnym aktualnego sezonu. Transmisja wyścigów emitowana będzie na żywo na www.redbullairrace.com.

Szósty przystanek w kalendarzu Red Bull Air Race 2017 zapowiada się naprawdę ciekawie. Lokalizacja: Porto – jedno z najstarszych miast Europy ze wspaniałymi widokami na rzekę Duero, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Publiczność: tysiące fanów gorąco wyczekujących powrotu rywalizacji z prędkością 370 km/h od czasu poprzednich przystanków w latach 2007-2009, które pobiły rekordy frekwencji. Wyścig: 14 najlepszych pilotów świata walczących o objęcie prowadzenia w klasyfikacji generalnej jednego z najgorętszych sezonów w historii tego sportu.

Piloci, którzy triumfowali w Porto w poprzednich latach - Hannes Arch, Paul Bonhomme i Steve Jones – stali się prawdziwymi legendami Red Bull Air Race. Arch, zwycięzca z Porto z 2008 roku, ukończył tamten sezon z trofeum w rękach, podobnie jak Bonhomme, który został mistrzem w 2009 roku zaledwie kilka tygodni po wygraniu rywalizacji w Porto. Choć Jones nie wygrał całych mistrzostw po dobyciu szczytu podium w Porto w 2007 roku, jego kariera również nabrała tempa; obecnie jest dyrektorem sportowym Red Bull Air Race i partneruje Bonhomme’owi jako druga połówka zespołu pokazowego Red Bull Matadors.

W Challenger Cup w najbliższy weekend nie startuje Łukasz Czepiela. Polak jest na trzecim miejscu klasyfikacji generalnej i cierpliwie czeka na swoje wyścigi – w połowie września w niemieckim Lausitz i jeśli pozostanie w pierwszej szóstce, a wszystko na to wskazuje, w finałowym wyścigu w połowie października w amerykańskim Indianapolis.

Wśród aktualnych faworytów do tytułu liczących na szansę zapisania się na kartach historii w Porto znalazło się czterech pilotów, których wyniki w klasyfikacji generalnej różnią się zaledwie dwoma punktami. Liderem rankingu jest Kirby Chambliss z USA (dwukrotny mistrz, który w 2008 roku zajął w Portugalii drugie miejsce), a za nim uplasował się Yoshihide Muroya z Japonii. Kolejne miejsca zajmują Martin Šonka z Czech i Pete McLeod z Kanady. Jedynym pilotem w tej elitarnej grupie, który jeszcze nigdy nie ścigał się w Porto, jest Šonka.

Kalendarz Red Bull Air Race 2017: 10-11 lutego: Abu Dhabi, ZEA; 15-16 kwietnia: San Diego, USA; 3-4 czerwca: Chiba, Japonia; 1-2 lipca: Budapeszt, Węgry; 22-23 lipca: Kazań, Rosja; 2-3 września:   Porto, Portugalia; 16-17 września: Łużyce, Niemcy; 14-15 października: Indianapolis, USA.


*  *  *


O Red Bull Air Race:

Podczas inauguracyjnego przystanku sezonu 2017 w Abu Dhabi stworzone w 2003 roku Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race świętowały historyczny 75. wyścig. W ramach Mistrzostw Świata Red Bull Air Race najlepsi piloci świata rywalizują w wyścigach będących najczystszą postacią sportów motorowych, łączących w sobie prędkość, precyzję i umiejętności. Wykorzystując najszybsze, najzwinniejsze, lekkie samoloty wyścigowe, piloci pokonują podniebny tor zbudowany z napełnionych powietrzem pylonów o wysokości 25 metrów z prędkością dochodzącą do 370 km/h i przy przeciążeniach w granicach 10 g. W 2014 roku wprowadzono konkurs Challenger Cup, który umożliwia nowemu pokoleniu pilotów doskonalenie lotniczych umiejętności, a w rezultacie zapracowanie na awans do klasy Master
i rywalizację w klasyfikacji.

źrdóło: Red Bull Communications