AIRFIGHTERS.PL - aviation portal

Red Bull Air Race: Łukasz Czepiela będzie ścigać się o awans w klasyfikacji generalnej.

Red Bull Air Race: Łukasz Czepiela będzie ścigać się o awans w klasyfikacji generalnej.

Do końca Mistrzostw Świata Red Bull Air Race 2017 pozostały tylko dwa przystanki, więc najwyższa pora na podkręcenie tempa. Zaledwie dwa tygodnie po zapewnieniu niezrównanych emocji 850 tysiącom widzów zebranych na ulicach Porto w Portugalii, najlepsi piloci ponownie stają do powietrznej walki – tym razem przed trybuną główną niemieckiego toru Lausitzring (16-17 września). Celem każdego z zawodników klasy Master będzie wyprzedzenie aktualnego lidera Martina Šonki. W Challenger Cup polski pilot Łukasz Czepiela będzie walczył o awans klasyfikacji generalnej. Wyścig można obejrzeć na żywo na www.redbullairrace.com.

Wyniki wyścigu w Porto wprowadziły spore zamieszanie do czołówki klasyfikacji generalnej mistrzostw świata. Choć teoretycznie szansę na tytuł wciąż ma siedmiu pilotów, w rzeczywistości ostateczna walka rozegra się pomiędzy czterema z nich. Šonka, który startuje w serii już po raz piąty, zaliczył w Porto wybitny pokaz umiejętności lotniczych. Czeski pilot ustanowił podczas sesji treningowych rekord toru i zdołał utrzymać nerwy na wodzy w trakcie wyjątkowo intensywnego finału. Dzięki wygranej w Portugalii wskoczył z trzeciego na pierwsze miejsce w generalce. Dokonał tego kosztem Amerykanina Kirby’ego Chamblissa oraz Japończyka Yoshihida Muroyi.

Obecnie między Šonką (54 pkt) a jego najbliższymi rywalami - McLeodem (50), Chamblissem (47) i Muroyą (44) - jest tylko 10 punktów różnicy. Zwycięzca wyścigu na torze Lausitzring zgarnie 15 punktów, więc gra toczy się o najwyższą stawkę. Cenne okazać się może także doświadczenie, jakie zapewni pierwszy przystanek sezonu 2017 rozegrany nad lądem na owalnym torze wyścigowym. Przystanek ten będzie punktem zwrotnym sezonu i jednocześnie doskonałą rozgrzewką przez finałową odsłoną tegorocznej rywalizacji na kolejnym imponującym torze: Indianapolis Motor Speedway w USA.

W rywalizacji klasy przedmistrzowskiej najlepszy jest Florian Berger. Niemiec ma na koncie dwa zwycięstwa i dwa drugie miejsca. Lepszy od Łukasza Czepieli jest jeszcze Kevin Coleman, a trzeci Daniel Ryfa ma tyle samo punktów, co Polak.

Wszyscy widzowie mogą liczyć na rozrywkę w najlepszym wydaniu, jednak najgorętszy doping na Lausitzring bez wątpienia powędruje w stronę lokalnego bohatera, aktualnego mistrza świata Matthiasa Dolderera. Niemiecki pilot zaliczył w tym sezonie wzloty i upadki, a szóste miejsce w klasyfikacji daje mu raczej nikłe szanse na obronę tytułu. Mimo to pozostaje ulubieńcem publiczności, który z zeszłym roku w Łużycach zajął drugie miejsce za Australijczykiem Mattem Hallem. Triumf na oczach rodzimych fanów mógłby zmotywować Dolderera do dalszej walki.   

*  *  *


O Red Bull Air Race:

Podczas inauguracyjnego przystanku sezonu 2017 w Abu Dhabi stworzone w 2003 roku Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race świętowały historyczny 75. wyścig. W ramach Mistrzostw Świata Red Bull Air Race najlepsi piloci świata rywalizują w wyścigach będących najczystszą postacią sportów motorowych, łączących w sobie prędkość, precyzję i umiejętności. Wykorzystując najszybsze, najzwinniejsze, lekkie samoloty wyścigowe, piloci pokonują podniebny tor zbudowany z napełnionych powietrzem pylonów o wysokości 25 metrów z prędkością dochodzącą do 370 km/h i przy przeciążeniach w granicach 10 g. W 2014 roku wprowadzono konkurs Challenger Cup, który umożliwia nowemu pokoleniu pilotów doskonalenie lotniczych umiejętności, a w rezultacie zapracowanie na awans do klasy Master
i rywalizację w klasyfikacji.

źrdóło: Red Bull Communications