AIRFIGHTERS.PL - aviation portal

Sympozjum lotnicze ZEM 8. BLTr w Ramstein.

Czterech żołnierzy z Zespołu Ewakuacji Medycznej 8. BLTr uczestniczyło w w Sympozjum Lotniczym Afryka-Europa.

W dniach 15-19 stycznia 2018 r. na zaproszenie strony amerykańskiej delegacja żołnierzy Zespołu Ewakuacji Medycznej 8 BLTr uczestniczyła na terenie bazy lotniczej Ramstein w "Pierwszym Partnerskim Sympozjum Lotniczym Afryka-Europa" (1st Africa-Europe Partnership Flight Symposium).

W sympozjum uczestniczyli przedstawiciele formacji medycznych zaangażowanych w ewakuację medyczną drogą powietrzną z 13 krajów z Europy, Afryki i USAF (Albania, Algieria, Angola, Bułgaria, Chorwacja, Gabon, Węgry, Nigeria, Rumunia, Słowenia, Ukraina i Zambia).

Delegacje przedstawiły prezentacje dotyczące sytemu ewakuacji lotniczej w poszczególnych krajach.

W kolejnych panelach dyskusyjnych omówiono tematykę ewakuacji pacjentów w stanie krytycznym, systemów koordynacji, planowania oraz unifikacji sprzętu medycznego i leków.

 

Jeden dzień sympozjum poświęcony był zajęciom praktycznym na samolotach C 17, C 130 i C 27J. Sympozjum zakończyło się uroczystym wręczeniem certyfikatów.

Doświadczenia zdobyte podczas sympozjum pozwolą zbudować podstawy do współdziałania w przyszłych wojskowych misjach medycznych i poprawy interoperacyjności z państwami sojuszniczymi.

Autor: mjr dr n. med. Zbigniew MACIOŁ
Źródło publikacji i zdjęć: http://8bltr.wp.mil.pl/pl/1_845.html