Dzisiaj jest: 26 Marzec 2017    |    Imieniny obchodzą: Teodor, Emanuela, Larysa

BLMW: Akcja ratownicza na Bałtyku.

Załoga śmigłowca W-3RM Anakonda z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczyła dzisiaj w akcji ratowniczej na Bałtyku. Pomocy potrzebował członek załogi kutra KOŁ-48. Mężczyzna został podjęty na pokład maszyny i pod opieką lekarza przetransportowany na ląd. Cała akcja od startu do lądowania trwała zaledwie 41 minut.

W piątek, 5 sierpnia, załoga śmigłowca W-3RM Anakonda pełniąca dyżur w krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego została zaalarmowana, że członek załogi kutra KOŁ-48 wymaga ewakuacji na ląd.

Z przekazanych informacji wynikało, że jednostka znajduje się około 50 kilometrów na północny-zachód od Darłowa, a u poszkodowanego mężczyzny wystąpiły objawy zakażenia. Śmigłowiec dowodzony przez kpt. pil. Arkadiusza Kaczmarka wystartował o godzinie 17.07 i po 14 minutach lotu znajdował się już nad kutrem. Na jego pokład opuszczony został lekarz i ratownik, którzy udzielili choremu pierwszej pomocy i przygotowali do podjęcia za pomocą tzw. trójkąta ratowniczego. 8 minut później poszkodowany pod opieką lekarza był już w drodze na ląd. O godzinie 17.48 Anakonda wylądowała na lotnisku w Darłowie gdzie mężczyzna z podejrzeniem wstrząsu septycznego, przytomny i w stanie stabilnym, został przekazany obsadzie karetki pogotowia ratunkowego.

W tym roku to dziewiąta akcja ratownicza z udziałem statku powietrznego (samolotu bądź śmigłowca) Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Od początku lat 90-tych lotnicy morscy uczestniczyli w 595 takich akcjach udzielając pomocy 316 osobom.

Skład załogi śmigłowca Anakonda:

  • kpt. pil. Arkadiusz Kaczmarek – dowódca;
  • st. chor. szt. pil. Edmund Kutnik – drugi pilot;
  • kmdr ppor. Tomasz Sikora – lekarz;
  • st. mat Marcin Grudka – ratownik;
  • st. chor. szt. Robert Kotyński – technik pokładowy.

Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w tzw. polskiej strefie odpowiedzialności SAR (ang. Search and Rescue) na Bałtyku to zadanie wynikające między innymi z podpisanej przez nasz kraj Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim. Strefa ta obejmuje obszar ponad 30 000 km² powierzchni morza a Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jako jedyna utrzymuje ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur w krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełnią naprzemiennie załogi śmigłowców typu W-3RM Anakonda i Mi-14PŁ/R z 43. i 44. Bazy Lotnictwa Morskiego. Dyżur śmigłowca ratowniczego utrzymywany jest na lotnisku w Darłowie. System SAR wspierany jest przez załogę samolotu patrolowego Bryza dyżurującą na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

tekst i foto: kmdr ppor. Czesław Cichy / specjalista - oficer prasowy BLMW

z kraju

Pierwsza współpraca z Kormoranem.
Załoga śmigłowca SH-2G zrealizowała wczoraj (13 grudnia) lot doświadczalny na współpracę z nowym niszczycielem min ORP Kormoran. Jej zadaniem było określenie prawidłowego profilu podejścia do zawisu nad jednostką oraz praktyczne przeć
Jesteś tutaj: Home Wiadomości Z kraju BLMW: Akcja ratownicza na Bałtyku.