Dzisiaj jest: 26 Marzec 2017    |    Imieniny obchodzą: Teodor, Emanuela, Larysa

Pierwsza współpraca z Kormoranem.

Załoga śmigłowca SH-2G zrealizowała wczoraj (13 grudnia) lot doświadczalny na współpracę z nowym niszczycielem min ORP Kormoran. Jej zadaniem było określenie prawidłowego profilu podejścia do zawisu nad jednostką oraz praktyczne przećwiczenie podnoszenia i przekazywania ładunków na okręt.

Wczorajsza współpraca to jeden z kolejnych etapów morskich prób nowego niszczyciela min Kormoran.Głównym zadaniem załogi SH-2G było praktyczne przećwiczenie podejmowania i przekazywania na pokład okrętu ładunku umieszczonego w zasobniku.

Podczas wczorajszego lotu doświadczalnego wyznaczono także bezpieczny profil podejścia do współpracy z nowym typem jednostki oraz określono najbardziej dogodne miejsca na pokładzie niszczyciela min do wykonywania tzw. zadań VERTREP (ang. Vertical replenishment) czyli zaopatrywania okrętu z powietrza przez śmigłowiec.

SH-2G to morska maszyna wielozadaniowa. Jej załoga, składająca się z dwóch pilotów oraz nawigatora-operatora, może zarówno prowadzić rozpoznanie jednostek nawodnych, uczestniczyć w operacjach zwalczania okrętów podwodnych ale także realizować zadania poszukiwawczo–ratownicze czy logistyczne. Podstawowe wyposażenie SH-2G stanowi radar obserwacji obiektów nawodnych oraz systemy wykrywania okrętów podwodnych: wyrzucane pławy radiohydroakustyczne oraz detektor anomalii magnetycznych. Maszyny 43. Bazy Lotnictwa Morskiego przystosowano także do prowadzenia ognia z pokładowej broni strzeleckiej i przenoszenia torpedy MU-90 Impact. SH-2G wyposażony jest również w dźwig burtowy do podnoszenia ludzi i ładunków oraz podwieszenie zewnętrzne pozwalające na transport ładunków o masie do 4000 funtów (ponad 1800 kg).

tekst: kmdr ppor. Czesław Cichy / specjalista - oficer prasowy GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ

foto: kmdr ppor. Michał Dziugan

z kraju

Pierwsza współpraca z Kormoranem.
Załoga śmigłowca SH-2G zrealizowała wczoraj (13 grudnia) lot doświadczalny na współpracę z nowym niszczycielem min ORP Kormoran. Jej zadaniem było określenie prawidłowego profilu podejścia do zawisu nad jednostką oraz praktyczne przeć
Jesteś tutaj: Home Wiadomości Z kraju Pierwsza współpraca z Kormoranem.