Dzisiaj jest: 26 Marzec 2017    |    Imieniny obchodzą: Teodor, Emanuela, Larysa

Red Bull Air Race 2016: Ascot rozpoczyna rozpoczyna drugą połowę sezonu.

W dniach 13-14 sierpnia Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race po raz trzeci powrócą na tor wyścigowy w Ascot. Którykolwiek z pilotów nie stanie na szczycie podium, dokona tego po raz pierwszy w karierze, ponieważ dwukrotny zwycięzca wyścigu w tej lokalizacji, Brytyjczyk Paul Bonhomme przeszedł już na sportową emeryturę. O dołączenie do grona zwycięzców na historycznym torze wyścigowym zawalczą pewny siebie Niemiec Matthias Dolderer, zdeterminowany Austriak Hannes Arch oraz 12 innych pilotów – w tym kolejny brytyjski bohater, Nigel Lamb. Zawody transmitowane będą na żywo na www.redbull.tv.

     

Wszystkie zespoły przed wyścigiem w Ascot wyniosły swoje przygotowania na wyższy poziom. Piąty z tegorocznych przystanków rozpoczyna drugą połowę sezonu 2016. Obecnie na szczycie klasyfikacji generalnej znajduje się Niemiec Matthias Dolderer, który z pewnością postara się zwiększyć swoją przewagę nad mistrzem z 2008 roku Hannesem Archem z Austrii wynoszącą 15,25 punktu. Tuż za Archem, tracąc do niego zaledwie 0,75 punktu, plasuje się kolejny mistrz świata, dwukrotny zdobywca tytułu Kirby Chambliss. Żaden z pilotów sklasyfikowanych w pierwszej trójce nie stawał jeszcze na podium w Ascot.

Za to udało się to Nigelowi Lambowi. Podczas debiutu Red Bull Air Race w Ascot w 2014 roku Lamb ukończył rywalizację na drugiej pozycji, ustępując miejsca tylko swojemu rodakowi Bonhomme’owi i wzbudzając tym samym zachwyt rodzimej publiczności. Lamb ogłosił niedawno, że aktualny sezon będzie jego ostatnim w karierze, jednak mimo to pilot Breitling Racing Team nie zwalnia tempa i zapracował już na jedno podium w 2016 roku. Otwarcie przyznaje, że chciałby zwyciężyć w Ascot, zanim na dobre zejdzie z wyścigowej sceny.

„To naprawdę wspaniały sezon dla Matthiasa Dolderera, jednak na szczęście wciąż można go pokonać” – powiedział Lamb ze szczerym uśmiechem na twarzy. „Uwielbiam nadziemne tory, w Ascot jest dosłownie wszystko; ciekawa historia lokalizacji, kameralna atmosfera, bliskość z publicznością, drzewa, woda i pylony migające za oknem samolotu pędzącego z prędkością 90 m/s… poczucie prędkości jest tu fantastyczne, a brytyjscy fani po prostu nie mają sobie równych. Chęć wygrania w ojczyźnie wiąże się ze sporą presją, ale z przyjemnością dam z siebie wszystko, żeby stanąć na samym szczycie podium!”

Brytyjska flaga powiewać będzie także dla Bena Murphy’ego, byłego dowódcy i kapitana światowej klasy zespołu akrobacyjnego Królewskich Sił Lotniczych Red Arrows. Murphy dołączył w tym sezonie do grona pilotów debiutujących w konkursie Challenger Cup, który daje młodym talentom szansę na doskonalenie umiejętności wyścigowych. Do tej pory zdołał zgromadzić sześć punktów, a w Ascot zawalczy o następne. Brytyjski przystanek ominie jedyny Polak startujący w klasie Challenger. Łukaszowi Czepieli kibicować będziemy 3 i 4 września na Lausitzring.

   
Kalendarz wyścigów na 2016 r.:

Abu Dhabi, ZEA                         (11-12 marca)

Spielberg, Austria                      (23-24 kwietnia)

Chiba, Japonia                          (4-5 czerwca)

Budapeszt, Węgry                     (16-17 lipca)

Ascot, Wielka Brytania               (13-14 sierpnia)

Lausitzring, Niemcy                   (3-4 września)

Indianapolis, Indiana, USA         (1-2 października)

Las Vegas, Nevada, USA            (15-16 października)  

 

O Red Bull Air Race:

Stworzone w 2003 roku, ale oficjalnie uznane za podniebne Mistrzostwa Świata w 2005 roku, zawody Red Bull Air Race gromadzą miliony fanów na całym świecie, którzy w lipcu 2016 roku mieli okazję obejrzeć już 70. wyścig w historii. W ramach Mistrzostw Świata Red Bull Air Race 14 najlepszych pilotów świata rywalizuje w wyścigach będących najczystszą postacią sportów motorowych, łączących w sobie prędkość, precyzję i umiejętności. Wykorzystując najszybsze, najzwinniejsze, lekkie samoloty wyścigowe, piloci pokonują podniebny tor zbudowany z napełnionych powietrzem pylonów o wysokości 25 metrów z prędkością dochodzącą do 370 km/h i przy przeciążeniach w granicach 10 g. W 2014 roku wprowadzono konkurs Challenger Cup, który umożliwia młodym talentom zapracowanie na awans do klasy mistrzowskiej Red Bull Air Race. Na przestrzeni ponad 10 lat innowacji jedna rzecz pozostała bez zmian: Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race to najważniejsza i najszybsza seria w świecie sportów motorowych.

źródło: Red Bull Air Race

z kraju

Pierwsza współpraca z Kormoranem.
Załoga śmigłowca SH-2G zrealizowała wczoraj (13 grudnia) lot doświadczalny na współpracę z nowym niszczycielem min ORP Kormoran. Jej zadaniem było określenie prawidłowego profilu podejścia do zawisu nad jednostką oraz praktyczne przeć
Jesteś tutaj: Home Wiadomości Ze świata Red Bull Air Race 2016: Ascot rozpoczyna rozpoczyna drugą połowę sezonu.