Jeżeli oglądając Top Gun, marzyłeś by choć raz poczuć się jak pilot myśliwca, czas przestać marzyć. Polski odrzutowy samolot szkolno-bojowy TS-11 Iskra bis D czeka na Ciebie!

Niebanalny prezent dla Ciebie lub kogoś bliskiego. Dzień z życia pilota wojskowego samolotu odrzutowego TS-11 Iskra.

Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła (www.bialoczerwoneskrzydla.org / fbsc.pl) nie przestaje zaskakiwać swoją wizją i co warte podkreślenia – konsekwencją realizacji celów! Samoloty takie jak TS-11 Iskra, AN2, czy PLZ 101 Gawron zyskują dzięki nim nowe życie, a razem grupą 3AT3 Formation Flying Team można podziwiać je podczas wielu pokazów lotniczych. Dzięki zaangażowaniu FBCS polska myśl techniczna cały czas jest promowana nie tylko w Polsce, lecz w całej Europie. Loty zapoznawcze FBCS.pl

Więcej…

31. BLT na ćwiczeniu ASTRAL KNIGHT 2020

W dniu 17.09.2020 r. rozpoczęło się wielonarodowe ćwiczenie Polski i Stanów Zjednoczonych wraz z krajami nadbałtyckimi ASTRAL KNIGHT 2020, w którym udział biorą piloci samolotów wielozadaniowych F-16 z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Astral Knight 2020 to ćwiczenie sił powietrznych USA w Europie, które odbywa się w dniach 17-25 września w Polsce, a także na Łotwie, Litwie i Estonii.
Jest  to wspólne, wielonarodowe ćwiczenie z udziałem lotników, żołnierzy  ze Stanów Zjednoczonych współpracujących z  armią z Polski, Łotwy, Litwy, Estonii i Szwecji.

Astral Knight jest zintegrowanym ćwiczeniem w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Szkolenie będzie obejmowało połączenie operacji lotniczych, które będą wspomagane komputerowo.Samoloty uczestniczące  w ćwiczeniach to m.in.Air Force F-16 Fighting Falcons, F-15 Eagle, KC-135 Stratotanker, KC-10  Extender, E-3 Sentry i B-52 Stratofortress, a także polskie  F-16, SU-22 oraz śmigłowce Mi-17.

Armia USA planuje także wykorzystanie rakietowego systemu ziemia-powietrze PATRIOT.  Ćwiczenie ma na celu rozwinięcie i prowadzenie trwałej, regionalnej, zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowejarchitektury, integrację dowodzenia i kontroli, koordynację i interoperacyjność zdolności powietrznych i lądowych.

W środowisku, w którym nasi bliscy konkurenci szybko się rozwijają militarnie,  możliwości zagrożenia powietrznego i rakietowego ze strony nowych załogowych i bezzałogowych statków powietrznych, niewidzialnych pocisków manewrujących, hipersonicznych pojazdów szybujących i zaawansowanych pocisków balistycznych, potrzeba zapewnienia naszej zintegrowanej obrony przeciwrakietowej jest kluczowa.

Astral Knight 20 pozwoli przetestować zdolności dowodzenia misją razem z amerykańskimi siłami powietrznymi w Europie.


Tekst: Centrum Operacyjne MON

Zdjęcia: Piotr ŁYSAKOWSKI