Jeżeli oglądając Top Gun, marzyłeś by choć raz poczuć się jak pilot myśliwca, czas przestać marzyć. Polski odrzutowy samolot szkolno-bojowy TS-11 Iskra bis D czeka na Ciebie!

Niebanalny prezent dla Ciebie lub kogoś bliskiego. Dzień z życia pilota wojskowego samolotu odrzutowego TS-11 Iskra.

Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła (www.bialoczerwoneskrzydla.org / fbsc.pl) nie przestaje zaskakiwać swoją wizją i co warte podkreślenia – konsekwencją realizacji celów! Samoloty takie jak TS-11 Iskra, AN2, czy PLZ 101 Gawron zyskują dzięki nim nowe życie, a razem grupą 3AT3 Formation Flying Team można podziwiać je podczas wielu pokazów lotniczych. Dzięki zaangażowaniu FBCS polska myśl techniczna cały czas jest promowana nie tylko w Polsce, lecz w całej Europie. Loty zapoznawcze FBCS.pl

Więcej…

Akcja poszukiwawczo-ratownicza na Zalewie Kamieńskim

W sobotę, 16 stycznia o godzinie 15.10 lotnicy SAR z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie, otrzymali informację, o dwóch wędkarzach zaginionych na Zalewie Kamieńskim, w pobliżu Kamienia Pomorskiego. Załoga śmigłowca poszukiwawczo-ratowniczego W-3WARM Anakonda, dowodzona przez kpt. pil. Dominika Wardę, wystartowała w kierunku rejonu poszukiwań o godz. 15.23, nawiązując łączność ze służbami koordynującymi akcję ratowniczą. Po dolocie do wyznaczonego miejsca rozpoczęto przeszukiwania i kontynuowano je przez kolejne 30 min.
 
Poszukiwania prowadziła także Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, Policja i jednostki Straży Pożarnej. Załoga śmigłowca przerwała zadanie po otrzymaniu informacji od służb koordynujących akcję ratowniczą o odnalezieniu jednego z poszukiwanych, który pomimo podjęcia natychmiastowych czynności resuscytacyjnych zmarł. W rejonie znacznie pogorszyły się także warunki meteorologiczne. O godz. 17.05 Anakonda wylądowała na lotnisku w Darłowie.
 
*  *  *
 
W ubiegłym roku lotnicy BLMW przeprowadzili 23 akcje poszukiwawczo-ratownicze. W całej historii Brygady wykonano ich 690, udzielając pomocy 367 osobom. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi.
 
Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.
 


Tekst: kmdr ppor. Marcin Braszak
Zdjęcie:  Marcin Wojciechowski / archiwum AIRFIGHTERS.PL