Jeżeli oglądając Top Gun, marzyłeś by choć raz poczuć się jak pilot myśliwca, czas przestać marzyć. Polski odrzutowy samolot szkolno-bojowy TS-11 Iskra bis D czeka na Ciebie!

Niebanalny prezent dla Ciebie lub kogoś bliskiego. Dzień z życia pilota wojskowego samolotu odrzutowego TS-11 Iskra.

Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła (www.bialoczerwoneskrzydla.org / fbsc.pl) nie przestaje zaskakiwać swoją wizją i co warte podkreślenia – konsekwencją realizacji celów! Samoloty takie jak TS-11 Iskra, AN2, czy PLZ 101 Gawron zyskują dzięki nim nowe życie, a razem grupą 3AT3 Formation Flying Team można podziwiać je podczas wielu pokazów lotniczych. Dzięki zaangażowaniu FBCS polska myśl techniczna cały czas jest promowana nie tylko w Polsce, lecz w całej Europie. Loty zapoznawcze FBCS.pl

Więcej…

LEONARDO: Laserowe wskaźniki dla Słowenii

Rzym, styczeń 2021 r. - Koncern Leonardo podpisał kontrakt na dostawę do Ministerstwa Obrony Słowenii laserowego wskaźnika celu Typ 163 (Type 163 LTD - Laser Target Designator) dla Słoweńskich Sił Powietrznych. Dzięki tej umowie, Słowenia staje się 23. państwem zamawiającym Type 163 LTD, a do dzisiaj koncern Leonardo sprzedał łącznie ponad 700 urządzeń tego typu. Globalny sukces produktu umacnia pozycję rynkowego lidera Leonardo w obszarze wojskowych laserów wysokoenergetycznych, przy czym zakłady firmowe w brytyjskim Edynburgu zaspakajają 70 proc. globalnego popytu na zastosowania na platformach powietrznych oraz około 60 proc. całego popytu rynkowego, włączywszy w to zastosowania lądowe.

Wybierając Type 163 LTD, Słowenia dołącza do członków sojuszu wywiadowczego Five Eyes (Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Kanada, Australia i Nowa Zelandia) oraz do takich członków NATO jak Włochy, Francja, Belgia, Luksemburg, Dania, Finlandia, Holandia, Łotwa, Litwa i Estonia będących operatorami tego produktu.

Type 163 LTD to najbardziej kompaktowy wysokoenergetyczny produkt laserowy koncernu Leonardo dla sił lądowych. Został opracowany w reakcji na zapotrzebowanie rynkowe na lekki i zwarty laserowy wskaźnik celu dla nawigatorów naprowadzania lotnictwa (Joint Terminal Attack Controllers -  JTAC), który charakteryzuje się wysoką mobilnością, a przy tym nie poświęca żadnej mocy czy precyzji, na której polegają ci żołnierze, aby wzywać szybkie i skuteczne wsparcie z powietrza.

Opracowanie urządzenia Type 163 LTD było w znacznej mierze możliwe dzięki doświadczeniu koncernu Leonardo w zakresie dostarczania wysokoenergetycznych laserów naprowadzających na cel dla takich samolotów, jak F-35 i śmigłowców Apache, w których przestrzeń, ciężar i moc są niezwykle cenne. Wynikający z tych prac produkt zapewnia wiodące na rynku laserowe oznaczanie celu i funkcję dalmierza dwuobrazowego w urządzeniu o wadze zaledwie 2,3 kg, który sprawdził się w boju w trakcie operacji na Bliskim Wschodzie. Cechy produktu obejmują bezzwłoczne działanie od chwili włączenia i zdolność do emitowania ciągłej wiązki laserowej, zapewniając wysokoenergetyczny laser z wąskim kątem rozbieżności wiązki.

Działalność koncernu Leonardo w obszarze laserów obejmuje dostawy laserów dla samolotów F-35, śmigłowców Apache oraz dla zasobników celowniczych, w tym dla Lockheed Martin Sniper. Firma obecnie opracowuje zaawansowane zdolności laserowe dla brytyjskiego bojowego programu powietrznego następnej generacji Tempest i jest częścią brytyjskiego konsorcjum Dragonfire, które opracowuje  broń laserowej energii kierowanej wraz z brytyjskim Laboratorium Nauki i Technologii Obronnej (Defence Science and Technology Laboratory - DSTL).


źródło informacji: Leonardo