Jeżeli oglądając Top Gun, marzyłeś by choć raz poczuć się jak pilot myśliwca, czas przestać marzyć. Polski odrzutowy samolot szkolno-bojowy TS-11 Iskra bis D czeka na Ciebie!

Niebanalny prezent dla Ciebie lub kogoś bliskiego. Dzień z życia pilota wojskowego samolotu odrzutowego TS-11 Iskra.

Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła (www.bialoczerwoneskrzydla.org / fbsc.pl) nie przestaje zaskakiwać swoją wizją i co warte podkreślenia – konsekwencją realizacji celów! Samoloty takie jak TS-11 Iskra, AN2, czy PLZ 101 Gawron zyskują dzięki nim nowe życie, a razem grupą 3AT3 Formation Flying Team można podziwiać je podczas wielu pokazów lotniczych. Dzięki zaangażowaniu FBCS polska myśl techniczna cały czas jest promowana nie tylko w Polsce, lecz w całej Europie. Loty zapoznawcze FBCS.pl

Więcej…

Studencka rakieta z PWr na podium zawodów w USA

Studenci z koła naukowego PWr in Space z powodzeniem wystartowali w wirtualnych zawodach Spaceport America Cup 2021, zajmując trzecie miejsce w jednej z kategorii konkursowych. Przed nimi teraz start na zawodach w Portugalii.

Spaceport America Cup to największe zawody inżynierii rakietowej na świecie. W tym roku zostały zorganizowane wirtualnie. Uczestniczyło w nich 75 drużyn z 16 krajów świata.

Nasi studenci ze swoją rakietą wystartowali w kategorii 10k – SRAD – Hybrid/Liquid & Other, gdzie zdobyli ostatecznie trzecie miejsce. Zadaniem zaprojektowanej i zbudowanej przez nich rakiety był lot na wysokość 10 tysięcy stóp. Warunkiem było to, żeby rakieta posiadała napęd hybrydowy bądź na paliwo ciekłe.

– Różnice punktowe między zespołami były naprawdę niewielkie. Zabrakło nam jedynie trzech punktów (z 1000 możliwych do zdobycia) do drugiego miejsca i siedmiu punktów do pierwszego – tłumaczą studenci z PWr in Space.

W klasyfikacji generalnej całych zawodów triumfowała ekipa University of Minnesota Twin Cities, studenci PWr zajęli 23. miejsce.

W tym samym czasie ekipa PWr in Space otrzymała informację o kolejnym sukcesie. Znaleźli się w gronie 20 finalistów konkursu EuRoc – European Rocketery Challenge, który w październiku zostanie zorganizowany w Portugalii.

Zawody są organizowane przez Portugalską Agencję Kosmiczną, a ich uczestnicy mają zaprojektować i zbudować rakietę, która poleci na wysokość dokładnie 3000 m, spełniając przy tym wszystkie punkty regulaminu.

Koło naukowe PWr in Space należy do kół strategicznych Politechniki Wrocławskiej 2021. Jego studenci konstruują rakiety z silnikami hybrydowymi, ale także na paliwo stałe. W 2019 r. zajęli czwarte miejsce na zawodach Spaceport America Cup.

 

 


Źródło informacji: Politechnika Wrocławska

Zdjęcia: Koło Naukowe PWr in Space