Jeżeli oglądając Top Gun, marzyłeś by choć raz poczuć się jak pilot myśliwca, czas przestać marzyć. Polski odrzutowy samolot szkolno-bojowy TS-11 Iskra bis D czeka na Ciebie!

Niebanalny prezent dla Ciebie lub kogoś bliskiego. Dzień z życia pilota wojskowego samolotu odrzutowego TS-11 Iskra.

Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła (www.bialoczerwoneskrzydla.org / fbsc.pl) nie przestaje zaskakiwać swoją wizją i co warte podkreślenia – konsekwencją realizacji celów! Samoloty takie jak TS-11 Iskra, AN2, czy PLZ 101 Gawron zyskują dzięki nim nowe życie, a razem grupą 3AT3 Formation Flying Team można podziwiać je podczas wielu pokazów lotniczych. Dzięki zaangażowaniu FBCS polska myśl techniczna cały czas jest promowana nie tylko w Polsce, lecz w całej Europie. Loty zapoznawcze FBCS.pl

Więcej…

Przywitanie Zastępcy Dowódcy 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i nowoprzybyłych żołnierzy

8 lipca, Dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego - gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak, oficjalnie przywitał nowoprzybyłych do jednostki żołnierzy, w tym obejmującego stanowisko Zastępcy Dowódcy 2SLT - płk. pil. Tomasza Jatczaka. 

Płk pil. Tomasz Jatczak urodził się w 1973 roku w Zgierzu. Swoją przygodę z lotnictwem rozpoczął w 1988 roku, wstępując do Liceum Lotniczego w Zielonej Górze, po ukończeniu którego został podchorążym w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.

W 1996 roku został promowany na stopień podporucznika w korpusie osobowym lotnictwa. Służbę zawodową rozpoczął w 9 pułku lotnictwa myśliwskiego w Zegrzu Pomorskim, gdzie rozpoczął szkolenie na samolocie MiG-21 bis, a następnie kontynuował szkolenie na samolotach MiG-21 w 10plm w Łasku, do czasu wycofania tego typu samolotu ze służby w Siłach Powietrznych w 2003 roku. W tym samym roku został przeniesiony do 1 eskadry lotnictwa taktycznego w Mińsku Mazowieckim, gdzie rozpoczął szkolenie na samolotach MiG-29. W 2006 roku ukończył uzupełniające studia magisterskie na kierunku Lotnictwo w Akademii Obrony Narodowej, a w 2009 roku studia podyplomowe w zakresie Zarządzanie Lotnictwem.

W 2010 roku został zakwalifikowany do pierwszej grupy pilotów przeszkalanych w Polsce na samolot F-16. Kurs podstawowy na tym samolocie ukończył w 2012 roku, a rok póżniej objął stanowisko dowódcy grupy działań lotniczych w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. W 2016 roku dowodził pierwszą zmianą Polskiego Kontyngentu Wojskowego PKW OIR Kuwejt w ramach operacji „Inherent Resolve” w Kuwejcie.

W marcu 2017 roku skierowany został na podyplomowe studia Polityki Obronnej w Akademii Wojennej Sił Powietrznych w Maxwell w USA. Posiada uprawnienia instruktora oraz pilota doświadczalnego na samolocie MiG-29. W powietrzu spędził 2440 godzin pilotując m.in. samoloty TS-11, MiG-21, Mig-29 i F-16 (ponad 1330 godzin). W latach 2018 – 2021 był Dowódcą 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

5 lipca 2021 roku płk. pil. Tomasz Jatczak wyznaczony został na stanowisko Zastępcy Dowódcy 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.


Źródło informacji: 2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego
kpt. Anna Issel / foto. st. szer. Adam Nowak