Jeżeli oglądając Top Gun, marzyłeś by choć raz poczuć się jak pilot myśliwca, czas przestać marzyć. Polski odrzutowy samolot szkolno-bojowy TS-11 Iskra bis D czeka na Ciebie!

Niebanalny prezent dla Ciebie lub kogoś bliskiego. Dzień z życia pilota wojskowego samolotu odrzutowego TS-11 Iskra.

Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła (www.bialoczerwoneskrzydla.org / fbsc.pl) nie przestaje zaskakiwać swoją wizją i co warte podkreślenia – konsekwencją realizacji celów! Samoloty takie jak TS-11 Iskra, AN2, czy PLZ 101 Gawron zyskują dzięki nim nowe życie, a razem grupą 3AT3 Formation Flying Team można podziwiać je podczas wielu pokazów lotniczych. Dzięki zaangażowaniu FBCS polska myśl techniczna cały czas jest promowana nie tylko w Polsce, lecz w całej Europie. Loty zapoznawcze FBCS.pl

Więcej…

LOTOS Gdynia Aerobaltic: Na lotnisku Kosakowo koło Gdyni szykuje się wielkie święto lotnictwa.

Huk potężnych silników odrzutowych i wojskowe maszyny w niepowtarzalnym malowaniu. Do tego najlepsi akrobaci i samoloty historyczne. Na lotnisku Kosakowo koło Gdyni szykuje się wielkie święto lotnictwa. LOTOS Gdynia Aerobaltic wraca po rocznej przerwie spowodowanej pandemią. Już teraz można powiedzieć, że to spektakularny powrót.

Do Gdyni od lat przylatują najlepsi z najlepszych. Jednak tegoroczny zestaw to prawdziwa plejada gwiazd. Wystarczy wspomnieć liderów popularności z Wielkiej Brytanii – zespół Red Arrows, gwiazdę pokazów z Turcji – Solo Türk czy potężnego Rafale reprezentującego francuskie Siły Powietrzne. A to zaledwie początek. Bo dwa dni pokazowe – 21 i 22 sierpnia, będą wypełnione szybkimi i efektownymi pokazami po brzegi. Reprezentacja samolotów BAE Hawk zostanie powiększona o maszyny fińskiej grupy Midnight Hawk, a Skandynawowie przylecą dwoma Gripenami.

Polskie Siły Powietrzne wysyłają do Gdyni mocną reprezentację z Mig-em 29 i Su-22 oraz dwoma Iskrami, które zapowiedziały pokaz dynamiczny. Niezwykłą rzeczą będzie także przelot całej formacji Biało-Czerwonych Iskier, która za pomocą dymów „położy” na gdyńskim niebie biało-czerwoną flagę. Fani polskich samolotów wojskowych doczekają się także pokazu niezawodnego ZA Orlik oraz grupy śmigłowców z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Babich Dołach. Specjalny pokaz dynamiczny szykują także Czeskie Siły Powietrzne, które do Gdyni wysyłają śmigłowce – Mi-24, Mi-171 i W3A. Kto lubi naprawdę duże samoloty, zobaczy na płycie postojowej P-3 Oriona z niemieckiego Luftwaffe, a obok niego myśliwiec Typhoon, także z Niemiec.

Organizatorzy tegorocznych pokazów anonsują także rarytasy w postaci lotów cywilnych samolotów odrzutowych, które w przeszłości służyły w polskich Siłach Powietrznych – TS-11 Iskra, a także Lim.

Kto woli wolniejsze samoloty, ale bardziej zwrotne obejrzy na pewno z radością pokazy mistrzów akrobacji z Łukaszem Czepielą i Orlen Grupą Żelazny.

Rok 2020 okazał się wyjątkowo niefortunny. Organizatorzy mogli zaproponować jedynie wirtualną wersję pokazów pod nazwą Aerobaltic Online. Pandemia pokrzyżowała zeszłoroczne szyki, ale również pozwoliła na jeszcze lepsze przygotowanie się do tegorocznej imprezy, która pomimo pewnych ograniczeń i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa zapowiada się najciekawszą z dotychczasowych edycji i najbogatszą pod kątem programu.

Organizator przygotowuje specjalne rozwiązania komunikacyjne, które pozwolą na sprawne dotarcie, bezpośrednio na teren lotniska wszystkim fanom.

W tym roku po raz kolejny na pokazach wydzielone zostaną również specjalne strefy. Jedną z nich jest kolorowa i wesoła Aerolandia – czyli strefa familijna, na której odbywać będzie się m.in. Akademia Młodego Pilota, a także inne aktywności, które w lotniczym klimacie łączyć będą świetną zabawę z podstawami nauki, np. tak ważnej dla pilotów fizyki.

Na pokazach pojawią się także grupy rekonstrukcyjne, które zaprezentują historyczne klimaty wojskowe.

Pokazy LOTOS Gdynia Aerobaltic w edycji 2019 przyciągnęły ponad 300 tysięcy gości.

 


 

Wybrani wykonawcy:

Red Arrows - zespół akrobacyjny Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii składający się z aż 9 samolotów BAE Hawks. Ci mistrzowie podniebnych figur zachwycają swoimi zdolnościami już od 1965 roku, jednak nadal potrafią zaskoczyć nowością – w Gdyni zaprezentują po raz pierwszy nową figurę o nazwie „Kusza” (crossbow).

Solo Türk – to zespół pokazowy Tureckich Sił Powietrznych latający na znanych nam dobrze myśliwcach F-16. Za jego sterami zasiadają piloci na co dzień biorący udział w misjach bojowych – gdy wchodzą do swoich maszyn, na niebie rozpoczyna się niesamowity pokaz mocy, szybkości i niebywałych zdolności.

JAS 39 Gripen – na pokazach nie zabraknie również szwedzkiej reprezentacji w postaci myśliwca, który zbudowany został w większości z materiałów kompozytowych, a także jako pierwszy z myśliwców czwartej generacji działał w czynnej służbie wojskowej. Będziemy mieli okazję podziwiać go w akcji i przyjrzeć mu się z bliska podczas pokazu statycznego.

Rafale Solo Display – to zupełna nowość na pokazach Aerobaltic! Ten wszechstronny samolot Francuskich Sił Powietrznych potrafi pełnić rolę bombowca, samolotu wsparcia, lub myśliwca. Poza jego praktycznymi właściwościami to po prostu bardzo estetyczna maszyna, która z pewnością olśni publiczność w Gdyni.

MIG-29 – kultowy, dobrze znany każdemu miłośnikowi lotnictwa w Polsce samolot. W kodzie NATO nazwany „Fulcrum”. Ten myśliwiec służy w Wojsku Polskim już od 1989 roku, a pierwsze egzemplarze zostały zakupione od Związku Radzieckiego. Pokazy w Gdyni to doskonała okazja by poznać tę wspaniałą maszynę z bliska i doświadczalnie poszerzyć swoją wiedzę o historii polskiego lotnictwa.

Su-22 – samolot wyjątkowy pod wieloma względami. Polska jest jego jedynym użytkownikiem w całej Europie. Unikatowość tego średniopłatowego myśliwca jest wyraźnie doceniana – nie tylko przez publiczność, ale nawet innych pilotów.

Biało-czerwone Iskry – Zespół Akrobacyjny Polskich Sił Powietrznych stacjonujący w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie latający na samolotach TS-11 Iskra w malowaniu nawiązującym do polskich barw narodowych. Gdy na niebie pojawi się pięć samolotów, a za nimi biało-czerwone smugi możemy być pewni, że to wspaniały zespół Biało-czerwone Iskry!

SH-2G – to śmigłowiec należący do Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Służy do celów rozpoznawczych, a także do celów logistycznych.

W3 – to kolejny śmigłowiec z BLMW.  „Anakonda” przeznaczona jest do wykonywania zadań poszukiwawczo – ratowniczych nad wodą i lądem, w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych – zarówno w dzień, jak i w nocy, gdyż po modernizacji śmigłowiec wyposażony jest w kamerę termowizyjną sprzężoną z reflektorem.

 


Szczegóły oraz program pokazów dostępny jest na stronie www.aerobaltic.pl.

Źródło informacji: Aeropact