Jeżeli oglądając Top Gun, marzyłeś by choć raz poczuć się jak pilot myśliwca, czas przestać marzyć. Polski odrzutowy samolot szkolno-bojowy TS-11 Iskra bis D czeka na Ciebie!

Niebanalny prezent dla Ciebie lub kogoś bliskiego. Dzień z życia pilota wojskowego samolotu odrzutowego TS-11 Iskra.

Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła (www.bialoczerwoneskrzydla.org / fbsc.pl) nie przestaje zaskakiwać swoją wizją i co warte podkreślenia – konsekwencją realizacji celów! Samoloty takie jak TS-11 Iskra, AN2, czy PLZ 101 Gawron zyskują dzięki nim nowe życie, a razem grupą 3AT3 Formation Flying Team można podziwiać je podczas wielu pokazów lotniczych. Dzięki zaangażowaniu FBCS polska myśl techniczna cały czas jest promowana nie tylko w Polsce, lecz w całej Europie. Loty zapoznawcze FBCS.pl

Więcej…

Kolejna edycja ćwiczenia ADR w polskiej przestrzeni powietrznej

    W 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego odbywa się kolejna już tegoroczna odsłona polsko-amerykańskiego ćwiczenia Aviation Detachment Rotation.

Aviation Detachment Rotation to ćwiczenia będące realizacją podpisanego 13 czerwca 2011 roku przez Polskę i USA memorandum o współpracy. Celem przeprowadzanego od 2012 roku ADR jest przetrenownie wspólnych procedur i doskonalenie sojuszniczej interoperacyjności w ramach NATO, realizowane w oparciu o szerokie spektrum scenariuszy, przeprowadzanych w ramach różnorodnych misji powietrznych.

Amerykańskie F-16 z 480 Eskadry Myśliwskiej, 52 Skrzydła Myśliwskiego,  stacjonującego w niemieckim Spangdahlem, przyleciały do 32BLT 30go września, a samo ćwiczenie ADR 21.3 rozpoczęło się 2go sierpnia i zgodnie z założeniami potrwa do 13go sierpnia. Głównym zadaniem szkolących się pododdziałów będzie zwiększenie wzajemnej interoperacyjności, utrzymanie wspólnej gotowości do realizacji zadań sojuszniczych i zapewnienie zdolności szybkiego reagowania, która jest niezbędna do zachowania pokoju i stabilności w regionie.

Podobnie jak w poprzednich edycjach ADR, szkolenie odbywa się w ramach dwóch wylotów dziennie, podczas których piloci realizują typowe działania lotnictwa myśliwskiego w domenie powietrznej, do których należy walka o przewagę w powietrzu, ale i zadania tankowania w powietrzu z latającej cysterny KC-135.

 


Źródło informacji: 2 SLT / kpt. Anna Issel 
foto. kpt. Michał Kolad