Jeżeli oglądając Top Gun, marzyłeś by choć raz poczuć się jak pilot myśliwca, czas przestać marzyć. Polski odrzutowy samolot szkolno-bojowy TS-11 Iskra bis D czeka na Ciebie!

Niebanalny prezent dla Ciebie lub kogoś bliskiego. Dzień z życia pilota wojskowego samolotu odrzutowego TS-11 Iskra.

Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła (www.bialoczerwoneskrzydla.org / fbsc.pl) nie przestaje zaskakiwać swoją wizją i co warte podkreślenia – konsekwencją realizacji celów! Samoloty takie jak TS-11 Iskra, AN2, czy PLZ 101 Gawron zyskują dzięki nim nowe życie, a razem grupą 3AT3 Formation Flying Team można podziwiać je podczas wielu pokazów lotniczych. Dzięki zaangażowaniu FBCS polska myśl techniczna cały czas jest promowana nie tylko w Polsce, lecz w całej Europie. Loty zapoznawcze FBCS.pl

Więcej…

Dziś w naszej pamięci - katastrofa promu kosmicznego "Challenger" 28 stycznia 1986 r.

O godz. 11:38, 28 stycznia 1986 r., prom kosmiczny Challenger odlatuje z Cape Canaveral na Florydzie, a Christa McAuliffe zostanie pierwszym zwykłym cywilem USA, który podróżuje w kosmos. McAuliffe, to 37-letnia nauczycielka nauk społecznych w liceum z New Hampshire, wygrała konkurs, który zapewnił jej miejsce wśród siedmioosobowej załogi Challengera. Przeszła miesiące szkolenia wahadłowca, ale potem, począwszy od 23 stycznia, musiała czekać sześć długich dni, ponieważ odliczanie czasu staru Challengera było wielokrotnie opóźniane z powodu problemów pogodowych i technicznych. W końcu 28 stycznia prom odleciał.

Siedemdziesiąt trzy sekundy później prom kosmiczny Challenger rozpadł się w rozwidlony pióropusz dymu i ognia. Miliony oglądały dramatyczną tragedię w telewizji na żywo. Nie było ocalałych.

Załoga STS-51-L: pierwszy rząd od lewej: Mike Smith, Dick Scobee, Ron McNair, Tylny rząd od lewej: Ellison Onizuka, Christa McAuliffe, Greg Jarvis, Judith Resnik.

fot. NASA
https://www.nasa.gov/multimedia/imagegallery/image_feature_256.html