Jeżeli oglądając Top Gun, marzyłeś by choć raz poczuć się jak pilot myśliwca, czas przestać marzyć. Polski odrzutowy samolot szkolno-bojowy TS-11 Iskra bis D czeka na Ciebie!

Niebanalny prezent dla Ciebie lub kogoś bliskiego. Dzień z życia pilota wojskowego samolotu odrzutowego TS-11 Iskra.

Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła (www.bialoczerwoneskrzydla.org / fbsc.pl) nie przestaje zaskakiwać swoją wizją i co warte podkreślenia – konsekwencją realizacji celów! Samoloty takie jak TS-11 Iskra, AN2, czy PLZ 101 Gawron zyskują dzięki nim nowe życie, a razem grupą 3AT3 Formation Flying Team można podziwiać je podczas wielu pokazów lotniczych. Dzięki zaangażowaniu FBCS polska myśl techniczna cały czas jest promowana nie tylko w Polsce, lecz w całej Europie. Loty zapoznawcze FBCS.pl

Więcej…

AIRBUS A330-800 otrzymuje wspólną certyfikację typu EASA i FAA

Tuluza, 13 lutego 2020 r. - A330-800 otrzymał wspólną certyfikację typu od Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) i Federalnej Administracji Lotniczej (FAA). Kampania próbna certyfikacji samolotu została pomyślnie przeprowadzona przez samolot MSN1888, który ukończył program w 370 godzinach testów lotniczych i 132 lotach od pierwszego lotu w listopadzie 2018 r. 

A330-800, część prawdziwej rodziny A330neo nowej generacji, jest najbardziej wydajnym, najdłuższym szerokim nadwoziem klasy podstawowej i zawiera nowe silniki Rolls-Royce Trent 7000, nowe skrzydło zoptymalizowane pod kątem 3D i nowe Sharklety z lżejszych materiałów kompozytowych . Razem te postępy przyczyniają się do znacznego zmniejszenia zużycia paliwa o 25% w porównaniu z konkurencyjnymi samolotami starszej generacji o podobnej wielkości.

A330-800, początkowo certyfikowany przy maksymalnej masie startowej (MTOW) 242 tony dla zasięgu do 7500 mil morskich, zwykle pomieści od 220 do 260 pasażerów w trzech klasach lub do 406 pasażerów w jednym konfiguracja wysokiej gęstości klasy. Do tej pory rodzina A330neo wygrała 337 stałych zamówień od 22 operatorów.

W samolocie A330-800 pasażerowie mogą oczekiwać najwyższego poziomu komfortu, dzięki samolotowi z nagradzaną kabiną Airspace z większym schowkiem, zaawansowanym oświetleniem kabiny oraz najnowszą rozrywką i łącznością podczas lotu. Pod względem operacyjnym A330neo ma wspólną ocenę typu pilota z większym A350 XWB, co ułatwia minimalne koszty szkolenia w locie i maksymalną wydajność pilota. Personel obsługujący skorzysta również z nowych funkcji łączności danych Skywise w samolocie, które pomogą im przewidzieć potencjalne problemy, zanim się pojawią, zapewniając w ten sposób maksymalną wydajność samolotu w zakresie obsługi przychodów.

źródło informacji: AIRBUS