Jeżeli oglądając Top Gun, marzyłeś by choć raz poczuć się jak pilot myśliwca, czas przestać marzyć. Polski odrzutowy samolot szkolno-bojowy TS-11 Iskra bis D czeka na Ciebie!

Niebanalny prezent dla Ciebie lub kogoś bliskiego. Dzień z życia pilota wojskowego samolotu odrzutowego TS-11 Iskra.

Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła (www.bialoczerwoneskrzydla.org / fbsc.pl) nie przestaje zaskakiwać swoją wizją i co warte podkreślenia – konsekwencją realizacji celów! Samoloty takie jak TS-11 Iskra, AN2, czy PLZ 101 Gawron zyskują dzięki nim nowe życie, a razem grupą 3AT3 Formation Flying Team można podziwiać je podczas wielu pokazów lotniczych. Dzięki zaangażowaniu FBCS polska myśl techniczna cały czas jest promowana nie tylko w Polsce, lecz w całej Europie. Loty zapoznawcze FBCS.pl

Więcej…

Statek kosmiczny Orion dla misji Artemis I pomyślnie przeszedł poważne testy.

Stacja Plum Brook, Sandusky, Ohio, 16 marca 2019 r. - Statek kosmiczny Orion dla misji NASA Artemis I pomyślnie zakończył kilka miesięcy symulowanych testów poziomu środowiska kosmicznego w komorze próżniowej należącej do NASA na stacji Plum Brook w Ohio. Testy przeprowadzono w dwóch etapach; 47-dniowy test próżni termicznej oraz 14-dniowy test kompatybilności elektromagnetycznej i interferencji w warunkach otoczenia, które symulują warunki, jakie napotka statek kosmiczny podczas podróży na Księżyc i z powrotem na Ziemię.

Andreas Hammer, szef działu eksploracji kosmosu w Airbus, powiedział: „Dzisiaj był ważnym kamieniem milowym misji Artemis I na Księżyc. Udowodniliśmy naszym klientom ESA i NASA, że Europejski Moduł Serwisowy, zaprojektowany i zbudowany przez naszych inżynierów w Bremie - wspierany przez firmy z 10 krajów europejskich - spełnia wymagania, aby sprostać trudnym warunkom kosmicznym Program Artemis wyląduje na Księżycu pierwszą kobietę i następnego mężczyznę i bezpiecznie przywiezie ich z powrotem na Ziemię, z dumą przyczyniamy się do tego przedsięwzięcia z cała nasza wiedza, doświadczenie i pasja. ” Zespoły inżynieryjne z Airbusa, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Lockheed Martin i NASA są zadowolone z wyników tego kluczowego testu, który dowodzi, że statek kosmiczny nadaje się do bezpiecznej nawigacji w ekstremalnych warunkach, jakich doświadczy w przestrzeni kosmicznej.

Orion zostanie przetransportowany z powrotem do Kennedy Space Center, aby przejść dalsze testy i przygotować statek kosmiczny do integracji z rakietą Space Launch System, rozpoczynając kolejną erę eksploracji. Europejski moduł serwisowy ESA zbudowany przez Airbusa na podstawie umowy ESA zapewni astronautom napęd, energię, powietrze i wodę, a także kontrolę termiczną całego statku kosmicznego. Artemis Będę podróżował po Księżycu i wracał na Ziemię. Airbus w Bremie już buduje drugi moduł serwisowy Orion dla Artemis II, w którym astronauci po raz pierwszy polecą na Księżyc i wrócą na Ziemię.

Informacje o Europejskim module usług (ESM).
W ESM zostanie zainstalowanych ponad 20 000 części i komponentów, od sprzętu elektrycznego po silniki, panele słoneczne, zbiorniki paliwa i materiały podtrzymujące życie dla astronautów, a także około 12 kilometrów kabli. Pierwszy moduł serwisowy, który właśnie zakończył testy próżni termicznej, został dostarczony do NASA w listopadzie 2018 r. Drugi moduł serwisowy jest obecnie integrowany i testowany przez Airbus w Bremie.

Podczas opracowywania i budowy ESM, Airbus wykorzystał swoje doświadczenie jako główny wykonawca zautomatyzowanego pojazdu transportowego ESA (ATV), który zapewniał załodze na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej regularne dostawy sprzętu testowego, części zamiennych, żywności, powietrza , woda i paliwo.
ESM ma kształt cylindryczny oraz średnicę i wysokość około czterech metrów. Ma cztery układy słoneczne (po rozwinięciu 19 metrów), które wytwarzają wystarczającą ilość energii, aby zasilić dwa gospodarstwa domowe. 8,6 ton paliwa w module serwisowym może zasilać jeden silnik główny i 32 mniejsze silniki odrzutowe. ESM waży łącznie nieco ponad 13 ton. Oprócz funkcji głównego układu napędowego statku kosmicznego Orion, ESM będzie odpowiedzialny za manewrowanie orbitą i kontrolę pozycji. Zapewnia również załodze centralne elementy podtrzymywania życia, takie jak woda i tlen, i reguluje kontrolę termiczną, gdy jest zadokowany do modułu załogi. Ponadto moduł serwisowy może być wykorzystywany do przenoszenia dodatkowych obciążeń.

źródło informacji: AIRBUS