Jeżeli oglądając Top Gun, marzyłeś by choć raz poczuć się jak pilot myśliwca, czas przestać marzyć. Polski odrzutowy samolot szkolno-bojowy TS-11 Iskra bis D czeka na Ciebie!

Niebanalny prezent dla Ciebie lub kogoś bliskiego. Dzień z życia pilota wojskowego samolotu odrzutowego TS-11 Iskra.

Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła (www.bialoczerwoneskrzydla.org / fbsc.pl) nie przestaje zaskakiwać swoją wizją i co warte podkreślenia – konsekwencją realizacji celów! Samoloty takie jak TS-11 Iskra, AN2, czy PLZ 101 Gawron zyskują dzięki nim nowe życie, a razem grupą 3AT3 Formation Flying Team można podziwiać je podczas wielu pokazów lotniczych. Dzięki zaangażowaniu FBCS polska myśl techniczna cały czas jest promowana nie tylko w Polsce, lecz w całej Europie. Loty zapoznawcze FBCS.pl

Więcej…

Sonda Jowisza JUICE: Ostateczna integracja.

Zakończenie budowy statku kosmicznego JUpiter ICy przez ESA Explorer Sonda Explorer rozpoczęła się w centrum satelitarnym Airbusa Friedrichshafen.

Misja JUpiter ICy Explorer, osiągnęła kolejny krok: podczas swojej ziemskiej podróży przez różne lokalizacje Airbusa w Europie statek kosmiczny przybył do centrum integracji satelitarnej Airbusa w Friedrichshafen (Niemcy) w celu ostatecznej integracji. Do końca 2020 r. Będzie on wyposażony w końcowe komponenty, w tym w wiązkę przewodów, energoelektronikę, komputer pokładowy, systemy komunikacyjne, czujniki nawigacyjne, sprzęt termiczny i instrumenty naukowe. Następny przystanek: Noordwijk, Holandia, siedziba centrum testów kosmicznych Europejskiej Agencji Kosmicznej ESTEC, gdzie sonda musi przejść serię testów, aby udowodnić, że jest gotowa do podróży przez Wenus i Marsa do Jowisza i jego misja w systemie Jowisza.

Statek kosmiczny JUICE o masie 5,2 tony wystartuje w maju 2022 r. W podróż do Jowisza o długości blisko 600 milionów kilometrów, a planowany termin przybycia to październik 2029 r. Statek kosmiczny będzie nosił 10 najnowocześniejszych instrumentów naukowych, w tym kamery, spektrometry, radar penetrujący lód, wysokościomierz, eksperyment radiologiczny oraz czujniki do monitorowania pól magnetycznych i naładowanych cząstek w układzie Jowisza. JUICE zakończy wyjątkową wycieczkę po systemie Jowisza, która obejmie dogłębne badania trzech potencjalnie oceanicznych księżyców, Ganymede, Europy i Callisto.
W ciągu ostatnich kilku miesięcy konstrukcja JUICE, zbudowana i zmontowana przez Airbusa w Madrycie, została ukończona wraz z systemem napędu chemicznego w ośrodku ArianeGroup w Lampoldshausen (Niemcy) w celu utworzenia ciała statku kosmicznego. Zespoły Orbital Propulsion ArianeGroup opracowały, wyprodukowały i zintegrowały układ napędowy, który obejmuje dwa tytanowe zbiorniki miotające i 400-niutonowy silnik główny, który będzie wykorzystywany do wstawiania orbity Jowisza, oraz kolejne 20 małych silników odrzutowych.

JUICE spędzi ponad trzy lata w systemie Jowisza, zbierając dane w celu udzielenia odpowiedzi na temat warunków formowania się planet i powstawania życia. Spędzi dziewięć miesięcy krążąc wokół lodowatego księżyca Ganymede, analizując jego naturę i ewolucję oraz potencjalne warunki do zamieszkania.

Źródło informacji: Airbus