Jeżeli oglądając Top Gun, marzyłeś by choć raz poczuć się jak pilot myśliwca, czas przestać marzyć. Polski odrzutowy samolot szkolno-bojowy TS-11 Iskra bis D czeka na Ciebie!

Niebanalny prezent dla Ciebie lub kogoś bliskiego. Dzień z życia pilota wojskowego samolotu odrzutowego TS-11 Iskra.

Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła (www.bialoczerwoneskrzydla.org / fbsc.pl) nie przestaje zaskakiwać swoją wizją i co warte podkreślenia – konsekwencją realizacji celów! Samoloty takie jak TS-11 Iskra, AN2, czy PLZ 101 Gawron zyskują dzięki nim nowe życie, a razem grupą 3AT3 Formation Flying Team można podziwiać je podczas wielu pokazów lotniczych. Dzięki zaangażowaniu FBCS polska myśl techniczna cały czas jest promowana nie tylko w Polsce, lecz w całej Europie. Loty zapoznawcze FBCS.pl

Więcej…

Leonardo dostarczy smigłowce AW119Kx

Koncern Leonardo wzmocni działania w zakresie bezpieczeństwa i ratownictwa w Brazylii dzięki dostawom sześciu śmigłowców AW119Kx dla Polícia Rodoviária Federal

  • Brazylijska flota śmigłowców Leonardo dla misji ratowniczych i w zakresie ochrony porządku publicznego rośnie w siłę dzięki kolejnym maszynom AW119 i już użytkowanym śmigłowcom AW109 i AW139.
  • Śmigłowce AW119Kx mają być stopniowo dostarczane do Brazylii w pierwszej połowie 2021 roku. Będą wykorzystywane do transportu, ratownictwa, usług ratownictwa medycznego, walki z pożarami, nadzoru i ochrony porządku publicznego.
  • W Brazylii lata już prawie 190 śmigłowców koncernu Leonardo, które realizują szeroką gamę misji, m.in. transport firmowy i prywatny, ochronę porządku publicznego, służby publicznej, transportu morskiego przy wsparciu coraz wyższego poziomu lokalnych usług utrzymaniowych.
  • Ponad 350 śmigłowców AW119 zostało zamówionych przez ponad 130 klientów w 40 krajach, wiele spośród nich dla misji w zakresie ochrony porządku publicznego, ratownictwa, służb publicznych oraz misji wojskowych.

Rzym, 30 listopad 2020 roku – Firma Leonardo ogłosiła, że brazylijska Polícia Rodoviária Federal (PRF) wprowadzi do służby sześć jednosilnikowych śmigłowców AW119Kx. Pierwsza maszyna ma przybyć do Brazylii na początku przyszłego roku, a zakończenie dostaw pozostałych śmigłowców jest planowane na połowę roku 2021. Maszyny AW119Kx będę używane przez Pion Operacji Lotniczych (DOA), działając z baz w pięciu regionach Brazylii dla realizacji szerokiej gamy misji, włączywszy w to transport, ratownictwo, usługi ratownictwa medycznego, walkę z pożarami, nadzór i ochronę porządku publicznego. 

Wybór AW119Kx przez PRF nastąpił po rygorystycznej ocenie zdolności technicznych maszyn do jak najlepszego sprostania potrzebom służb ochrony porządku publicznego. Przekazanie ich powiększy flotę śmigłowców Leonardo wykorzystywanych przez operatorów w obszarze ochrony porządku publicznego, ratownictwa i służb publicznych w całej Brazylii. Flota ta obejmuje obecnie jednosilnikowe maszyny AW119, a także lekkie dwusilnikowe maszyny AW109 oraz lekkie średnie dwusilnikowe maszyny AW139. Śmigłowce będą miały zaawansowaną spersonalizowaną konfigurację obejmującą  - m.in. - szklany kokpit Garmin G1000NXi, system elektrooptyczny pracujący w zakresie podczerwieni, ponadto hak do przenoszenia ładunku, wyciąg ratunkowy oraz składany pojemnik na wodę Bambi, zestaw odstraszający na obydwu burtach dla działań sił specjalnych, czy zaawansowane systemy komunikacji.

Na chwilę obecną w Brazylii lata ponad 190 śmigłowców koncernu Leonardo realizując szeroką gamę misji, włączywszy w to: transport firmowy i prywatny, ochronę porządku publicznego, służby publiczne, transport morski oraz inne zastosowania morskie. Wraz z tym, jak produkty Leonardo cieszą się coraz większym powodzeniem, firma zobowiązuje się do dalszego wzmocnienia obecnego poziomu lokalnych usług poprzez stworzenie nowego regionalnego centrum wsparcia prowadzonego przez Leonardo do Brasil w Itapevi, 30 km od São Paulo, gdzie w lutym odbyła się uroczystość symbolicznego wbicia pierwszej łopaty. Nowe centrum wsparcia poszerzy usługi już świadczone przez istniejącą placówkę mającą siedzibę w São Paulo.

Koncern Leonardo jest oddany sprawie zabezpieczania i ochraniania ludzi i społeczności na całym świecie, dzięki swojej pozycji lidera w zakresie technologii nowej generacji. Współpraca z rządami, prywatnymi organizacjami oraz przemysłami dla uzyskania najlepszych zdolności w zakresie bezpieczeństwa stanowi fundament planu strategicznego koncernu Leonardo pod nazwą „BeTomorrow 2030.”

 


źródło informacji: Leonardo