Jeżeli oglądając Top Gun, marzyłeś by choć raz poczuć się jak pilot myśliwca, czas przestać marzyć. Polski odrzutowy samolot szkolno-bojowy TS-11 Iskra bis D czeka na Ciebie!

Niebanalny prezent dla Ciebie lub kogoś bliskiego. Dzień z życia pilota wojskowego samolotu odrzutowego TS-11 Iskra.

Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła (www.bialoczerwoneskrzydla.org / fbsc.pl) nie przestaje zaskakiwać swoją wizją i co warte podkreślenia – konsekwencją realizacji celów! Samoloty takie jak TS-11 Iskra, AN2, czy PLZ 101 Gawron zyskują dzięki nim nowe życie, a razem grupą 3AT3 Formation Flying Team można podziwiać je podczas wielu pokazów lotniczych. Dzięki zaangażowaniu FBCS polska myśl techniczna cały czas jest promowana nie tylko w Polsce, lecz w całej Europie. Loty zapoznawcze FBCS.pl

Więcej…

Leonardo dostarczy specjalny radar dla SeaGuardian

Firma General Atomics Aeronautical Systems, Inc. (GA-ASI) współpracuje z koncernem Leonardo nad integracją radaru Leonardo Seaspray 7500E V2 w centralnym zasobniku radarowym swojego zdalnie pilotowanego systemu powietrznego (RPAS) MQ-9B SeaGuardian. Integracja tego wiodącego radaru na rynku z systemem SeaGuardian umożliwi prowadzenie stałego morskiego ISR (wywiad, obserwacja i rozpoznanie) i jest dostępna dla międzynarodowej bazy klientów.

MQ-9B firmy GA-ASI rewolucjonizuje rynek zdalnie pilotowanych systemów powietrznych (RPAS) charakteryzujących się długotrwałością lotu zapewniając zdolność latania w każdych warunkach pogodowych oraz zgodność z STANAG-4671 (standard NATO określający wymagania dla bezzałogowych systemów powietrznych). Te cechy, wraz ze sprawdzonym operacyjnie radarem umożliwiającym unikanie kolizji, umożliwiają elastyczność działania w cywilnej przestrzeni powietrznej. SeaGuardian posiada wielofunkcyjny radar przeszukujący powierzchnię morza z trybem obrazowania z zastosowaniem technik syntetycznej apertury (ISAR), odbiornik systemu identyfikacji automatycznej (Automatic Identification System - AIS), oraz czujnik obrazu wideo wysokiej rozdzielczości i pełnego ruchu (High-Definition - Full-Motion Video sensor) wyposażony w kamery optyczne i kamery do obrazowania w podczerwieni. Ten zestaw czujników, wspomagany przez automatyczne algorytmy korelacji ścieżki i wykrywania anomalii, umożliwia wykrywanie i identyfikację w czasie rzeczywistym jednostek pływających na powierzchni na obszarze tysięcy kwadratowych mil morskich.

Radar Seaspray 7500E V2 jest idealnie dopasowany do zestawu misji systemu SeaGuardian, wykorzystując technologię aktywnego skanowania elektronicznego (AESA) dla wykrywania, śledzenia i klasyfikowania setek kontaktów morskich. Integracja obejmie także podejście otwartych systemów misji (Open Mission Systems - OMS), które pozwala systemowi SeaGuardian oraz jego zestawowi czujników na oferowanie elastyczności operacyjnej i w zakresie zaawansowanych programów wsparcia logistycznego/eksploatacji użytkownikom końcowym.

Szereg krajów używa radarów elektronicznego skanowania Seaspray koncernu Leonardo, a firma wykorzystuje operacyjne informacje zwrotne od tych klientów dla rozszerzania i optymalizacji zestawu zaawansowanych funkcji radaru. Obejmują one opatentowaną przez koncern Leonardo zdolność do wykrywania małych celów, pozwalając mu zauważyć niezwykle trudne cele, takie jak peryskopy okrętów podwodnych czy rozbitków na morzu z dużej odległości, nawet podczas sztormu. Kluczowym elementem wyróżniającym radary skanowania elektronicznego koncernu Leonardo jest ich wysoka niezawodność i tolerancja na usterki, która umożliwia skuteczne działanie w trakcie całej misji nawet, jeśli szereg poszczególnych modułów radaru przestanie działać.

Seaspray znacznie poszerza zdolności MQ-9B i opiera się na już i tak bliskiej współpracy między GA-ASI i Leonardo. Na początku tego roku, firma GA-ASI ogłosiła ukończenie wstępnych prac integracyjnych jednostki obserwacji morskiej SAGE koncernu Leonardo z systemem SeaGuardian, dając temu systemowi powietrznemu zdolność do zbierania informacji wywiadowczych z morskich i lądowych nadajników radarowych z rozległego obszaru.

Klienci będą mogli dokonywać wyboru spośród szerokiej gamy czujników oraz ładunków użytecznych na platformie SeaGuardian, przy czym zarówno Seaspray jak i SAGE będą dostępnymi od ręki opcjami czujników.

 

*   *   * 

 GA-ASI

Firma General Atomics Aeronautical Systems, Inc. (GA-ASI), będąca oddziałem General Atomics, jest wiodącym projektantem i producentem sprawdzonych, niezawodnych systemów zdalnie pilotowanych statków powietrznych (Remotely Piloted Aircraft - RPA), radarów oraz optoelektronicznych i innych systemów misji, włączywszy w to serię Predator® RPA oraz radar wielofunkcyjny Lynx® Multi-mode Radar. Mając ponad sześć milionów wylatanych godzin, GA-ASI zapewnia charakteryzujące się długotrwałością lotu, zdolne do wykonywania misji statki powietrzne ze zintegrowanymi systemami czujników i łączami danych wymaganymi dla zapewniania stałej charakterystyki lotu umożliwiającej świadomość sytuacyjną i zdolność do wykonywania błyskawicznych uderzeń. Firma produkuje również szeroką gamę stacji kontroli naziemnej oraz oprogramowania do kontroli czujników/analizy obrazów, oferuje usługi szkolenia i wsparcia pilotów, oraz opracowuje anteny z metamateriału. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.ga-asi.com.

Predator, Lynx, SeaGuardian oraz SkyGuardian to zastrzeżone znaki towarowe firmy General Atomics Aeronautical Systems, Inc.

Leonardo

Leonardo to globalna spółka wysokich technologii, która należy do grona dziesięciu największych graczy na świecie w sektorze lotniczym, obronnym i bezpieczeństwa oraz jest najważniejszą włoską spółką przemysłową. Jest zorganizowana w ramach pięciu pionów biznesowych i prowadzi działalność przemysłową na dużą skalę we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Polsce i USA, gdzie działa także poprzez spółki córki, np. Leonardo DRS (elektronika w branży obronnej), a także spółki joint venture i partnerstwa: ATR, MBDA, Telespazio, Thales Alenia Space oraz Avio. Konkurencyjna pozycja Leonardo na międzynarodowych rynkach wynika z jej wiodącej roli w obszarach nowoczesnych technologii oraz produktów (śmigłowce, samoloty, struktury lotnicze, elektronika, cyberbezpieczeństwo, systemy kosmiczne). Spółka Leonardo jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Mediolanie (LDO). W 2019 r. odnotowała skonsolidowane przychody w wysokości 13,8 mld EUR i zainwestowała 1,5 mld EUR w badania i rozwój. Od 2010 r. Grupa Leonardo klasyfikowana jest w rankingu zrównoważonego rozwoju Dow Jones (DJSI) i w roku 2020 została uznana po raz drugi z rzędu za lidera branżowego sektora lotniczego i obronnego indeksu DJSI.

 


źródło informacji: Leonardo