Jeżeli oglądając Top Gun, marzyłeś by choć raz poczuć się jak pilot myśliwca, czas przestać marzyć. Polski odrzutowy samolot szkolno-bojowy TS-11 Iskra bis D czeka na Ciebie!

Niebanalny prezent dla Ciebie lub kogoś bliskiego. Dzień z życia pilota wojskowego samolotu odrzutowego TS-11 Iskra.

Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła (www.bialoczerwoneskrzydla.org / fbsc.pl) nie przestaje zaskakiwać swoją wizją i co warte podkreślenia – konsekwencją realizacji celów! Samoloty takie jak TS-11 Iskra, AN2, czy PLZ 101 Gawron zyskują dzięki nim nowe życie, a razem grupą 3AT3 Formation Flying Team można podziwiać je podczas wielu pokazów lotniczych. Dzięki zaangażowaniu FBCS polska myśl techniczna cały czas jest promowana nie tylko w Polsce, lecz w całej Europie. Loty zapoznawcze FBCS.pl

Więcej…

Leonardo: Pierwszy na świecie certyfikat wojskowy dla bezzałogowego statku powietrznego pionowego startu [AWHero].

Rzym, listopad 2021 r. – Niezwykle zaawansowany technologicznie bezzałogowy statek powietrzny pionowego startu AWHero RUAS (Rotary Uncrewed Aerial System) koncernu Leonardo otrzymał podstawowe certyfikaty wojskowe od włoskiej DAAA (Direzione degli Armamenti Aeronautici e per l’Aeronavigabilità), czyli Dyrekcji ds. Uzbrojenia Lotniczego i Zdatności do Lotu. Jest to pierwszy na świecie certyfikat wojskowy dla RUAS w klasie 200 kg.

Projekt, a także rozwój, produkcja i wsparcie AWHero spełniają wymagania wojskowych organów ds. zdatności do lotu, zapewniając najwyższy poziom bezpieczeństwa misji, niezawodności i dostępności dla sił zbrojnych. Certyfikacja wojskowa obejmuje operacje z pokładów okrętów i podkreśla solidność kryteriów projektowych AWHero, torując drogę do dalszego rozwoju, integracji i weryfikacji rozszerzonych zdolności zaprojektowanych i planowanych dla tego systemu. Ten certyfikat wojskowy jest również oparty na elementach uznanego na całym świecie standardu STANAG4702.

Projekt AWHero opiera się na mocnych stronach i bogatym doświadczeniu firmy Leonardo w zakresie rozwoju wiropłatów, integracji systemów i pokładowych operacji śmigłowcowych. Od 2019 r. platforma prowadzi demonstracje zdolności w zakresie nadzoru morskiego na okrętach w ramach inicjatywy OCEAN2020, strategicznego programu badawczego Europejskiego Funduszu Obrony w zakresie technologii nadzoru morskiego i bezpieczeństwa morskiego, obejmującego 43 organizacje w całej Europie, działających pod kierownictwem Leonardo.

AWHero jest również oceniany w międzynarodowych przetargach. Northrop Grumman Australia i zespół Leonardo Australia zostały zakwalifikowane do przejścia do kolejnej fazy SEA129 Faza 5 programu nabycia morskiego bezzałogowego systemu lotniczego mającego na celu dostarczenie zdolności do prowadzenia wywiadu, nadzoru, rozpoznania i kierowania na cel dla Królewskiej Australijskiej Marynarki Wojennej (Royal Australian Navy - RAN). Propozycje Northrop Grumman i Leonardo wzmocnią efekty zdolności i taktycznego podejmowania decyzji podczas operacji morskich RAN.

Leonardo jest jedyną firmą w Europie, która jest w stanie dostarczyć kompletne rozwiązania poprzez zaprojektowanie i rozwinięcie wszystkich elementów systemów bezzałogowych: platform, czujników, systemów misji, stacji kontrolnych, oferując zdolności w zakresie certyfikowanego niskiego ryzyka, wysokiej skuteczności i pełnej integracji.

Leonardo jest kluczowym partnerem i uczestnikiem ważnych europejskich programów dronów, a wiedza i zdolności Leonardo w tym sektorze zostały szeroko zaprezentowane podczas międzynarodowych ćwiczeń. Koncern Leonardo opracował systemy i technologie bezzałogowe, w tym funkcje przeciwdronowe i systemy bezzałogowego zarządzania ruchem (UTM).

Stały rozwój i integracja najnowocześniejszych rozwiązań we wszystkich dziedzinach zdalnie pilotowanych i autonomicznych/półautonomicznych systemów i technologii jest kluczowym elementem planu strategicznego Leonardo BeTomorrow2030.

Warto zerknąć na materiał video >>>

 


źródło informacji: LEONARDO